Logo Pic
Ang Dordzse 2025. április 19.

A világ legnagyobb hegyei és hegycsúcsai

hegyek.jpg

A kép forrása: himalayanst.com

A világ legnagyobb hegycsúcsai azok, amelyek 8 ezer méter fölé emelkednek. Összesen 14 ilyen hegycsúcs létezik a Földön, mindegyik a Himalájában. Közös jellemzőjük az úgynevezett halálzóna megléte 7500-8000 méter körül, mely nevét onnan kapta, hogy oxigénpalack használata nélkül az itt tartózkodás az emberi szervezet fokozatos leállásához ezet (halált okozva). Számtalan 8 ezer méter fölé történő magassági csúcstámadás végződött gyors lefutású ödémás elhalálozással. A halálzóna kifejezést egyébként először egy svájci orvos bizonyos Edouard Wyss-Dunant használta 1952-ben The Mountain World című művében.

halalzona_everest_animacio.jpg

A halálzóna az Everesten. A kép forrása: LINK

Először 1950-ben indult hegymászó csapat egy 8 ezres csúcs meghódítására, mely az Annapurna volt. Maurice Herzog és Louis Lachenal 1950 június 3-án jutottak fel a 8091 métre magas Annapurna tetejére, mely a 10. legmagasabb csúcs Földünkön. Innentől megkezdődött sorra az összes 8 ezer csúcs meghódítása. Az 1986-os év volt az, amikor sikerült az addig lehetetlen: vagyis akadt egy hegymászó, a dél-tiroli olasz (de osztrák származású) Reinhold Messner aki mind a 14 db 8 ezres csúcsot meghódította. Azóta eltelt közel 30 év és ma már 29 ember mondhatja el ugyanezt. A magyarok közül Erőss Zsolt 10-et, Varga Csaba pedig 6-ot hódított meg. De lássuk, melyek azok a bizonyos 8 ezresek?

himalaya_hegyek_terkep.jpg

  • Csomolungma (Mount Everest): 8848 méter
  • K2 - Kína-Pakisztán: 8611 méter
  • Kancsendzönga: 8586 méter
  • Lhoce: 8516 méter
  • Makalu: 8463 méter
  • Cso-Oju: 8201 méter
  • Dhaulagiri: 8167 méter
  • Manaszlu: 8163 méter
  • Nanga Parbat: 8126 méter
  • Annapurna: 8091
  • Gasherbrum I.: 8068 méter
  • Broad Peak: 8047 méter
  • Gasherbrum II.: 8035 méter
  • Sisapangma: 8027 méter

india_hegyek_delhi.jpg

A kép forrása: adda247.com

Közülük a legnehezebben megmászható a Nanga Parbat, ahol 20% feletti a halálozási arány a csúcstámadók között. Itt bizony nagy problémát jelentenek a technikailag nagyon nehéz útvonalak, a rendkívül meredek, néhol függőleges, így nehezen mászható jég- és sziklafalak, a gyakori lavinák, sziklaomlások és a rendkívül szeszélyes szinte vad időjárás is. Mindezekkel dacolva Erőss Zsolt és Varga Csaba egyaránt meghódították. A Nanga Parbat egyébként a Himalája hegyláncának legnyugatibb nagy tömbje, és itt a mászószezon jó egy hónappal később kezdődik, mint az Everesten. A szanszkrit eredetű Nanga Parbat nevet nagyjából csupasz hegyként lehet lefordítani.

Ami a Csomolungmát illeti: a serpáknál, vagyis a tibeti eredű Nepálban élő nomád népcsoport nyelvében és hiedelemvilágában az istenként imádott hegy neve annyit tesz: a „világ anyja”. A legmagasabb hegycsúcsot az európaiak számára Sir George Everest fedezte fel, akinek munkássága előtt tisztelegve nevezték el az addig Peak XV néven emlegetett csúcsot 1865-ben Mount Everestnek. 

Himalayan Database szerint 2022 decemberéig összesen 6338 hegymászó és serpa 11 341 alkalommal érte el a Mount Everest csúcsát, közülük 822-szer nők. 1487 ember, közülük 1048 serpa többször is (a serpák szó szerint csúcstartók). A próbálkozások 40 százaléka volt sikeres, 140 hegymászó egy szezonban többször is feljutott a csúcsra. 115 ember pedig (nem egyetlen szezonban persze) tízszer vagy többször is 8848 méteren magasan állt. Oxigénpalack nélkül 221 hegymászó jutott fel, ami az összes sikeres mászás mindössze 1,9 százaléka. 2022-ben 683-an hágtak fel a hegyre, közülük csak öten oxigénpalack nélkül. (Forrás: LINK)

himalaya_csucsok.jpg

A hatalmas hegy sok hegymászót kísérett már meg, akik egy része felkészületlenül indult meghódítására. Eddig több mint 309-en estek a hegy áldozatásul. A legtöbben (összesen 25 serpa) 2014 április 16-án az Everest déli oldalát az egyes és kettes tábor közötti szakaszon elérő lavinában hunyt el, amikor az útvonalon dolgoztak. Emlékezetes még az 1996-os tragédia is, amikor egy csúcs-közeli hóvihar miatt 8 hegymászó hunyt el az Everesten.

india_pakistan_nepal_map.jpg

***

indiaterkepe.jpg

***

dordzse_lent.jpg

Vissza a címlapra
Ang Dordzse
Érdekességek a Föld különleges helyeiről, tájairól, városairól és országairól.
Legjobban pörgő posztok
A Juventus már a klub-vb-re készül az átigazolásokkal
venember83 • 4 nap
A világ legnagyobb városa
Nanga Parbat • 6 nap
Nagy szeletelt, pácolt, füstölt sonka teszt
Linda Morvai • 12 nap
Yıldız és Chiellini kiemelt szerepéről és nyári változásokról ír a sajtó
venember83 • 5 nap
Yıldız: „Továbbra is a legjobbunkat kell nyújtanunk”
venember83 • 8 nap
Cikkek a címlapról
A szexfilm, amelyben Chuck Norris 1 percig karatézik
1973-ban járunk, a kaliforniai Valley Középiskola tantestülete pedig – ifjú és világmegváltó gondolatoktól hevülő gyakornokainak hála − nyakig elmerül a „libsi fertőben”: Rachel Burton a napi tanórák utánra felvilágosító kört szervez, ahol a diákok bármilyen kínos kérdést feltehetnek neki; Tracy…
Csendes fényűzés: Alexandre Vauthier új korszaka
Alexandre Vauthier couture-premierje visszafogott erővel, precízen szabott vonalakkal és kortalan eleganciával írja újra a divatház jövőjét. A világhírű francia divattervező 2025-ös tavaszi-nyári kollekciója a Revolve Grouppal való együttműködés nyitánya, amely egy olyan új korszak kezdete, ahol a…
>