Logo Pic
janos900 2024. december 18.

Projekt 07. 20mm sereg, bővülés 2.

Még októberben egyeztettünk Zirriannal, hogy mire lesz szükség a 20. Historikumon a bemutatóra, a szovjet figurákon felül, így esett, hogy a Projekt 07 részeként még átvettem tőle a 20mm skót seregéből figurákat. Többek között festett számszeríjászokat ( pont egy tucatot, alapvetően választható zsoldosnak szánom őket), meg egy újabb adag pikást, ezek egy része nem volt kifestve, és nem 3D nyomtatott figurák voltak hanem a Zvezda 8053 dobozából származtak. Úgy gondoltam ezek is jók lesznek zsoldosnak. Így bővült tovább a skót sereg festett figurákkal, amiket nem én festettem. De maradt még munka így is bőven.

a12_17.jpg

a14_12.jpg

a1_47.jpg

Akadtak még 3D nyomtatott figurák is készleten, amiket átvettem. Alapvetően az a koncepcióm, hogy lesz két skót családi bandérium, a híres Robert de Bruce a későbbi király és kísérői, náluk a sárga szín dominál majd, sárga alapon piros ágaskodó oroszlán volt a címerük. Illetve a Comyr család az ő vezérüket ölte meg Robert de Bruce a híres tárgyalás során, az ő színük a vörös, a pajzson három sárga búzakéve volt a címerük. Inverz színek, az egyik sárga alapon vörös, a másik meg vörös alapon sárga. Most festek tizenkét figurát a vörös Comyr családnak akik pajzs+falcion, kard, fejsze fegyverzettel vannak ellátva, nekik a hagyományos formájú pajzsot adom. A következő tizenkét figura, mind íjász lesz. Majd jön egy kürtös és egy íjász parancsnok, aztán meg egy kürtös+zászlótartó+parancsnok a közelharcosoknak. Ha mind készen lesz, nekiállok a hat könnyűlovasnak lándzsákkal, majd egy lovas parancsnokot is festek nekik. Amikor a piros figurák elkészülnek, akkor nyergelek át a sárga de Bruce csapatra (a király színe volt a sárga a skótoknál) akiket szintén egyező méretű csapatnak, egy teljes tükörképnek szánok, annyi különbséggel, hogy ők mind kerek skót pajzsot kapnak majd. Ezzel ha megjelenik a középkori Saga, lesz egy vezér figurám lovon és gyalog, hat testőr lovon és gyalog, meg egy tucat íjász meg egy tucat vegyes fegyveres, mindkét seregbe, ha valaha egybe, mint skót sereg kerülnek bevetésre (mondjuk WAB, vagy hasonló szabály szerint), akkor meg lesz elég egységparancsnok, meg kürtös, hogy különálló egységek lehessenek. Várok még négy-négy olyan gyalogost akik kétkezes fegyvereket forgatnak, meg két-két lovagot gyalogosan. A pikásokat vegyesen festettem eddig túlnyomórészt, de valószínűleg belőlük is kerül négy-négy passzoló színű mindkét seregbe. Az a helyzet, hogy ahhoz, hogy elkezdhessük próbálgatni a szabályokat két sereg kell, és az angol figurákból jelenleg még szerényebb a kínálat, mint a skótokból, így a skót sereg minden igényt kielégítően nagy lesz a tesztelésekhez, az angol meg el van napolva bizonytalan időre.

a16_8.jpg

a15_9.jpg

a7_31.jpg

a2_47.jpg

a3_46.jpg

a4_44.jpg

a5_37.jpg

Kíváncsiságból megnéztem a Warhammer Ancient Battles szabály Armies of Chivalry sereglistáját. A skót sereg maximum 25%-lehet lovas, 10% lehet íjász, a gyalogság lándzsás-pajzsos, vagy pikás, vagy felföldiek különféle kézifegyverekkel, esetleg a tábori gyülevész népség. A könnyűlovasságot Borders Cavalry-nak írja a szabály 19 pontért könnyen páncélozott lándzsások, ezekből maximum tizenkét figura kell, egy ezer pontos seregbe. Mivel az íjászok hat pontba kerülnek, tizenöt figura kell egy ezer pontos seregbe. Ez meg is lesz, ha kifestem a két tervezett bandériumot. A vezér lovon, vértben, a lovon is vérttel, kerül 168pontba, 243pont egy tucat lándzsás lovas parancsnokkal, zászlóval kürttel, 105 pont egy íjász egység (15 figura), parancsnokkal kürtössel. Vagyis a sereg fele 517 pontba kerül, a kötelező elemek felrakásával. A gyalogságból maximum két egységet lehet felfejleszteni könnyű páncéllal ellátott pikás egységgé, ide úgy vélem kell legalább huszonöt-huszonöt figura. Ezek darabja 9 pontot ér, 240pont ha egységbe szervezem őket. Ebben a formában kell ötven pikás, nos ennyi figurám még messze nincs. A pikás egységben tudok spórolni egy-egy parancsnok, zászlós és hangász figurával, így 46db pikás kell. Ez a sereg tehát egy lovas lovag, tizenkét könnyűlovas, tizenöt íjász és ötven pikás figurát feltételez. Ha lecserélem az egyik pikás egységet akkor van annyi figurám hogy összerakjak egy harminc fős felföldi pajzsos egységet, a huszonöt pikás helyett. Ha azt szeretném, hogy legyen variációs lehetőségem, akkor nyolc lovag gyalog és lovon, még elférne a seregben. Az angol sereget megnéztem, jóval többféle kombinációt kínál, mint a skót, szóval szerintem a játékba is nagy szerencse kell egy skót győzelemhez.

a13_17.jpg

a8_30.jpg

a9_21.jpg

a11_16.jpg

a10_19.jpg

Vissza a címlapra
Hadijátékos
Wargame vagy magyarul Hadijáték. Öt évig volt szerencsém Londonban az egyik legrégebbi Wargame Klub tagságát gyarapítani, rengeteget tanultam és tapasztaltam a hobbiról. Úgy gondoltam érdemes lenne egy magyar nyelvű blog keretében népszerűsíteni és bemutatni a hadijátékokat.
Legjobban pörgő posztok
Kreator | Anthrax | Testament @ Barba Negra, 2024. december 10.
Árposz • 5 nap
Nagy mákos bejgli teszt
Linda Morvai • 1 hónap
Nagy frankfurti virsli teszt
Linda Morvai • 1 hónap
A Manchester City elleni mérkőzés
Apuleius • 9 nap
Nagy száraz rosé pezsgő teszt
Linda Morvai • 1 hónap
Cikkek a címlapról
Czech It Out – Csehország kihagyhatatlan látnivalói
Az Európa szívében fekvő Csehország a történelem, kultúra és természeti szépségek kincsestára. Pilsenben tanuló Erasmus-hallgatóként számos lehetőségem volt felfedezni az országot, ezért összegyűjtöttem nektek a legszebb úti célokat.
Minic Motorways katalógus
A Minic Motorwaysről szerintem itthon senki nem hallott egészen mostanáig, pedig a Tri-Ang egyik játékáról van szó, ahol a gyerekek különböző utakat, épületeket és más egyéb kiegészítőket kaptak kisautóik mellé.A Minic Motorways a saját korában egy igazán előremutató játék volt és a népszerűsége sem…
>