Fülledt hőséget ígérnek a Múzeumok éjszakájára is, de még mindig kellemesebb késő estébe nyúlóan, mint napközben barangolni a különböző tárlatok között. Olyan programokat kerestem, amelyek nem regisztrációhoz kötöttek, és még arra is adnak lehetőséget, hogy előtte-közben-utána sétáljunk egyet, vagy beüljünk valahová lazítani. Kiindulópontom (mint majd látják a térképeken) az Oktogon volt.
A Néprajzi Múzeumban 17.30-tól rendhagyó művészettörténeti bemutató során mutatják be a Lotz freskót, majd a zene, tánc és helyszíni regisztrációhoz kötött tárlatvezetések várnak. Bővebben ITT olvashat a programokról. Fotó: CONTROTONO (Roby)
1. Szenvedély és dramatikus képélmény a Ludwig Múzeumban délután négytől
A Művészetek Palotájával egy épületben székelő Ludwig Múzeum nagyon szerethető helyszín: tágas, letisztult tereiben remekül érvényesülnek a műalkotások, amit az átlagosnál színvonalasabb kávézó (büfé) és a Duna-parti sétaélmény tehet teljesebbé.
Ezen a hétvégén látható utoljára a 60-as, 80-as évek zenei rajongóit, magának a rajongásnak a mibenlétét bemutató Szenvedély. Rajongás és művészet, valamint a Rock/tér/idő kiállítás. Előbbi kiállítás műalkotásait kortárs magyar írók és slammerek szövegei helyezik új megvilágításba, amit élőben adnak elő a helyszínen, míg utóbbin több exkluzív tárlatvezetésre kerül sor: Földes László HOBO, Papó (Tilos Rádió) és Sőrés Zsolt experimentális zeneszerző más-más időpontokban vezetik majd körbe a látogatókat.
Sőrés Zsolt ezen túl különleges kísérletre is invitál: a Hang/szobor/hang pályázatra beérkezett hangot adó szobrokon lehet majd közösen zenélni. Mindez azért különösen értékes, mivel látó és látássérült kisdiákok és középiskolások készítették ezeket a kis eszközöket, amelyeknek letapogatás vagy mozgatás hatására adnak ki hangot.
A Ludwig persze nem adja alább, így a kiállítóterekben három koncertre is sor kerül (többek között Müller Péter Sziámi Andfriends zenekarával lép fel), Éjszakai Dramatikus képélmény címen pedig pszichológiai hangulatú tárlatvezetést tart Wolf Eszter és Somogyi Laura képzőművész.
A Ludwig Múzeumba az Oktogontól két különböző villamossal juthatunk el.
2. Megrázó kísérletek az Elektrotechnikai Múzeumban
Bár például az elektromágnes készítése főként gyerekeknek szóló program, de a magyarországi villamosenergia-ipar történetét bemutató Elektrotechnikai Múzeumban garantáltan Önt is felvillanyozzák délután 15.00 órától. Az eseményekre nincs külön regisztráció, de a technikásabb foglalkozásokra maximum 20 főt tudnak fogadni.
A kisebbek 16.00 órától megtanulhatják például az iránytű és az elektromágnes készítésének módját, az este 22.00-tól kezdődő Rendhagyó fizikaóra kísérletei során pedig a látogatók az elektrosztatika “megrázó” világával ismerkedhetnek meg. Ezen kívül a múzeum számos más programmal várja az érdeklődőket éjjel 1 óráig a Kazinczy utca 21-ben.
A Kazinczy utcába akár gyalog is eljuthatunk az Oktogontól, nem szólva arról, hogy a múzeumi élmény után szinte azonnal belecsöppenhetünk a budapesti éjszakába.
3. Próbálja ki magát rádiós műsorvezetőként!
Az MTVA Pollack Mihály téren található Rádió- és Televíziótörténeti Kiállítóhelyén bárki rádiós műsorvezetővé válhat. A látogatók a rádiós közvetítőkocsiban 13.00 és 20.00 óra között a saját hangjukról készített felvételeket DVD-n haza is vihetik.
Lesz persze még más program is a helyszínen, így például a sportrajongók 14.00 órától közelebbről megismerkedhetnek a kommentátorok munkájával és belepillanthatnak az éles helyzetekbe, a legkisebbek pedig 13.00-tól Süsüvel találkozhatnak egy mesejáték erejéig.
Az audiovizualitás történetét bemutató tárlatvezetések és a digitális oktatóterem rendhagyó irodalom és történelem órái minden egész órában indulnak, de közben is lehet a vetítőteremben archív filmeket nézni, a rádió és televízió stúdiókban pedig belekóstolni a műsorkészítés titkába.
A Pollack Mihály tér közel van a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárhoz, így a Kálvin tértől is villámgyorsan odajutunk.
4. Amit nehéz megunni: Jupiter, Mars és Szaturnusz sokkal közelebbről
Kicsit messzebb, az Óbudai Szabadidőparkig kell elmennie annak, aki egy hamisíthatatlan éjszakai múzeum élményre vágyik: a Magyar Csillagászati Egyesület jóvoltából a Polaris Csillagvizsgálóban 21.00 órától kezdődő távcsöves bemutató során ismerkedhetünk meg közelebbről a Jupiter, a Szaturnusz és a Mars titkaival.
A nyári égbolt további érdekességeket is tartogat a látogatók számára. A páratlan élményhez felhőtlen égbolt szükséges, de egyelőre nagyon úgy néz ki, hogy ennek nem lesz akadálya.
Kevesen tudják, hogy távcsöves bemutató (természetesen csak derült idő esetén) minden héten van a Polarisban; kedden, csütörtökön és szombaton 21:00 és 23:00 óra között. Ebben az időben nem szükséges bejelentkezni, a bemutatás folyamatosan tart, bármikor lehet hozzá csatlakozni.
Mint arra a Polaris honlapján is felhívják a figyelmet az esti távcsöves bemutatók során nagyon kevés fény világít a kupolában, és a többi helyiségben is csökkentett világítás van, ezért különösen fontos odafigyelni, hogy a biztonságuk érdekében a kivilágítatlan észlelőteraszon ne szaladgáljon az aprónép.
A csillagvizsgáló a Laborc utcában, az 1-es, 17-es, 19-es, 41-es villamos óbudai végállomásától pár perc sétára található.
5. Nézzen fel a várba: bűvészet és komolyzenei élmény is várja
Ha biztosra szeretne menni, és már nagyon régen volt, vagy éppen minden nap odajár, sétáljon be a budai várba, itt biztosan talál olyan látnivalót, ami után jólesően fog visszaemlékezni az idei Múzeumok Éjszakájára. A Magyar Nemzeti Galéria változatos programkínálatából Badár Tamás 18.00 órakkor kezdődő bűvészbemutatóját emelném ki, kiváltképp mivel ezt az előadást a számomra oly kedves Nemzeti Filharmonikusok koncertje követi.
A palettát további koncertek mellett a 17.00 és 22.00 óra között fél óránként induló különböző angol és magyar nyelvű tárlatvezetések is színesítik. Az éjszaka ezzel persze még nem ér véget, a látogatókat séták, beszélgetések és szórakoztató játékok várják a Galéria Szent György téren található épületében.
A Budai várat minden irányból nagyon könnyű megközelíteni és számtalan kiülős hely is tárt karokkal várja majd.
6. Vonatrajongók figyelem! Láttak már személykocsit csoportemelőn megemelni?
A Keleti pályaudvaron a MÁV Start Zrt. jóvoltából számos izgalmas program várja a vasút szerelmeseit. A kiállításokon, modellvasút-bemutatókon és a vasútforgalmi szimulátoron kívül érdekességeket tartogat a 10. és 12. vágány, ahol az utasok számára nem mindennapi szemszögből is megtekinthetőek a személykocsik.
Fotó: Nagy utazás... Keleti pályaudvar..., Budapest
Fotó: zovirax. Kép dátuma: 2013.10.20 07:52.
Ehhez segítséget nyújt egy 4x20 tonnás csoportemelő, illetve az utasoktól más napokon elzárt vizsgálócsatorna is, ahonnan a járművek alváza is megtekinthető. A műszaki és mérnöki témák szerelmeseinek nem mindennapi élményt adhat, hogy végignézhetik a jármű kigurított forgóvázán végzett vizsgálatokat, így a kerékmérést és ultrahangos repedésvizsgálatot.
A Z1-es modellek modern típusnak számítanak a MÁV-nál
Ugyanitt, egész pontosan a 12. vágányon a vizsgálócsatornából lehet majd megtekinteni egy Z1 típusú személykocsi alvázát és forgóvázait, sőt később még lengéscsillapító-vizsgálatok gyakorlati bemutatására is sor kerül.
7. Fanatikusoknak: meccsnézés a könyvtárban. Kalandoroknak: Benyovszky Móricz életre kel.
Tudjuk jól, hogy a futball EB hatása felmérhetetlen, ezért nem árt, ha vészforgatókönyvvel is készülünk. A meccs közeledtével egyre feszültebbé váró partnerünket irányítsuk az Országos Széchényi Könyvtár (azaz a budai vár) felé, ahol számtalan (tényleg rendkívül színes a kínálat!) varázslatos programból választhatunk, miközben az Európa-bajnokság bűvkörében lévő barátainkat ott hagyhatjuk megőrzésre a könyvtár V. emeletén, ahol bekapcsolódhatnak az élő közvetítésbe. Ugyanott ráadásul a futball és az irodalom különleges összefonódásának is szemtanúi lehetnek.
Fogjuk fel úgy ezt az időszakot, mint egy ajándékot. Az izgalmas tárlatvezetések és raktári séták során kedvünkre bebarangolhatjuk a könyvtár hatalmas épületét, részt vehetünk az éjjel 1-ig tartó Színháztörténeti Tár estjén, továbbá könyvaukciókba és koncertekbe is belecsöppenhetünk.
Itt kell megjegyeznem, hogy egy ünnepélyes esemény is az est része lesz: Benyovszky Móric születésének 275. évfordulója alkalmából bemutatják az Emlékév programjait, ahol többek között Madagaszkár tiszteletbeli konzulja is köszöntőt mondd. Ha kíváncsi a nyughatatlan magyar hajós, katona, felfedező emlékeire olvassa el Jókai Mór szerkesztésében útileírásait, jegyzeteit.