Nem is olyan régen fiatal barátom arról kérdezett, hogyan viselkedjen, ha egy hölgyet étterembe hív. A legnagyobb problémája az volt, ki lépjen be az étterem ajtaján először. Engedje előre udvariasan a nőt? Vagy vágjon elé, és ő lépjen be?
Igencsak csodálkozott, amikor azt válaszoltam, hogy szórakozóhelyre, étterembe való belépéskor mindig a férfi lép be először. Lép, és nem pedig beront.
Ennek az illemszabálynak az eredete azokból az időkből való, amikor nem lehetett tudni, hogy egy nő számára biztonságos-e egy szórakozóhely. Ma is van jelentősége: a férfi belépve felméri, hová is hozta a meghívottat, megfelelő-e a hely.
Érkezés után az udvarias férfi becsukja az ajtót a nő után, majd nem hagyja, hogy pár lépésre mögötte kullogjon. Egyébként is, a téli időben az asztalok helyett ruhatár felé illik menni, először lesegíteni a hölgy kabátját, majd csak ezután levenni a sajátját.
Ezeket az alapvető illemszabályokat akkor is be kell tartani, ha egy üzletasszony hívja meg ebédre vagy vacsorára férfi üzleti partnerét.
A klasszikus illemszabály
Olyan helyiségbe, ahol szeszesitalt is mérnek - és hol nem mérnek? -, a férfi lép be először. Távozáskor viszont a nőt engedi előre. A férfi megy előre asztalt foglalni, de megkérdezi a társaságában levő nőket, megfelel-e a hely. Nem azért, mert "csak" másodosztályú, hanem talán túl jó hangulatú (duhaj) társaság van benn, amelytől esetleg viszolyognak.
(Forrás: Kovács Judit - Osvát Katalin: Nemcsak illemtan, Móra Könyvkiadó, 1978)
A fenti szabályok elavultnak tűnnek ma, amikor gyakran telefonon vagy neten előre foglalunk asztalt. Ebben az esetben a felszolgáló vezet bennünket az asztalhoz. Ugyancsak a pincér vagy főpincér kíséri a vendégeket az asztalhoz a magasabb kategóriájú éttermekben. Ilyenkor a nők mennek elöl, őket követik a társaság férfi tagjai, és a nőket kínálják hellyel először a felszolgálók.
Fotó: Zsolnay Kávéház
Fotó: Zsolnay Kávéház
Magyarországon ezek az illemszabályok érvényesek
Nézzük csak a nyilvános helyre való bevonulás különböző változatait.
Egy férfi, egy nő: Mint mondottuk, a férfi megy elől.
Két férfi, egy, kettő vagy több nő: Egy férfi megy elől és egy férfi zárja a menetet.
Több férfi, több nő: Ugyanúgy, mint az előbb.
Miután beléptünk az étterembe, körülnézünk, hogy hová is üljünk. A nőnek nem illik asztalt keresnie. Asztalt mindig a férfi keres és javaslatokat tehet a nőnek a különböző elhelyezkedési lehetőségekre vonatkozólag. A választás ugyanis a nő joga.
Fejér István: Tudni illik, hogy mi illik, Minerva, 1966
És külföldön mi az alapszabály? Úgy tapasztaltam, ez változó, attól is függ, milyen vidéken, mely nemzetek képviselőivel, milyen életkorú társaságban vagyunk. Az angolszász országokban és Észak-Európában tiszteletlenség lehet, ha a férfi előremegy, ha lesegíti a kabátot a nőről, és ha távozáskor a nőt engedi előre, mivel ott ez a szexizmus, a megkülönböztetés jele. A dél-európaiak közül az olaszok még tartják magukat a régi illemszabályokhoz - meglepő módon sok fiatal is.
Fotók forrása: Fortepan.hu, Pixabay, Zsolnay Kávéház.