Imádom a magasból szemlélni Budapestet. Muszáj néha kiszakadnunk a megszokott, mindennapi környezetünkből és kicsit felülről figyelni azt. Szó szerint. Ebben a jó időben pedig vétek otthon ülni. Elárulom Önöknek, hol szeretek a panorámában gyönyörködni, akár nappal, akár éjszaka.
Szárnyaink ugyan nincsenek, mint a madaraknak, kilátóink és a többi fölé magasodó épületeink azonban igen. A budai oldalon klasszikus kilátók, a pesti oldalon pedig inkább tetők és teraszok várnak bennünket.
1. Árpád-kilátó
Míg a Gellért hegy oldala, a János-hegy vagy a Citadella közismert, közkedvelt célpont, az Árpád-kilátó létezéséről jóval kevesebben tudnak. A terméskőből emelt robusztus épületet 1929-ben emelték a Látó-hegyen Friedrich Lóránt tervei alapján. (A Nagy-Hideg-hegyi turistaházhoz hasonlóan változatlan formában láthatjuk, ám azóta ezt is felújították.)
1958-ban így gyönyörködött egy baráti társaság a panorámában - Fotó: Fortepan, tulajdonos: Lencse Zoltán
2. Erzsébet-kilátó
Budapest legmagasabb pontján találják, a János-hegyen a 105 éves kilátót. Schulek Frigyes tervezte, a gyönyörű, kör alaprajzú, neoromán stílusú épületet. Ha megteszik az utat a 100 lépcsőn át, akkor fentről tiszta időben több tíz kilométerre is ellátnak.
A drága, kedves Gyurkovics Zsuzsa Kotnyek Antal 1958-as fotóján, amelyen jól kivehető a kilátó tetejére biggyesztett vörös csillag - Forrás: Fortepan
Az 1960-as években ez a látvány tárult a szemem elé - Forrás: Fortepan, a fotó tulajdonosa Dr. Tóth Károly
3. A Gellérthegy oldala és a Citadella
Lehet, hogy közhelyes, mainstream helynek számít, és nyugodtan elítélhetnek érte, ha akarnak, de nem tudom megunni. Nem is akarom. Hányszor sétáltam már fel ide egyedül vagy társaságban! Januári hidegben, hogy itt várjam meg a hajnalt, ragyogó májusi napfényben, júliusi forróságban, vagy a korán érkező őszi alkony idején. Minden évszakban valami mást képes nyújtani a "hegy" a város közepén. Egy kis pihenő után pedig folytatni szoktam az utamat a Citadellához.
Megértem, hogy sokan nem rajonganak a Citadella épületéért, mivel az 1848-49-es forradalom és szabadságharc leverésére és a kiegyezésig tartó időszak szigorú, kegyetlen időszakára, az osztrák udvar megtorló intézkedéseire emlékezteti a magyarokat. Hála Istennek ma már csak egy hajdani, kövekből emelt erődítmény, nem több.
1966-ban így csodáltuk meg az újdonságnak számító, 1964-ben átadott modern Erzsébet-hidat - Fotó: Fortepan
Az egyik legszebb látványt nyújtó kilátóhely a Citadella. Nem csoda, hogy a hazai és a külföldi utazási oldalakon is szívesen fotózzák innen a várost. És - mint az alábbi példa is bizonyítja - egyre többen készítenek itt panoráma videókat. (Ha az aláfestő zene nem jön be önöknek, nyugodtan vegyék le a hangot.)
4. Az Alagút teteje
Ki ne hagyják! Órákig tudok itt üldögélni, olvasgatni, nézelődni, megrészegülve a Clark Ádám tér forgalmának morajától. Néhány éve még Budapest egyik legveszélyesebb helyének számított az alagút teteje; a fiatalok előszeretettel másztak fel rá, volt, aki leugrott innen, volt, aki megcsúszott, amikor kilépett a párkány szélére; halálos játéknak számított a szórakozás.
Mivel amúgy is rémes állapotban volt, felújították és tavaly nyáron átadták. Most egy bájos, rendezett kis tetőterasz fogadja Önöket, ahonnan a Dunában és a Lánchídban gyönyörködhetnek.
Update: A tető az átadás előtt, 2014 nyarán - Fotó: Egyker.blog.hu
5. A Párizsi Nagyáruház teteje
Ott van az orrunk előtt, nap mint nap elsétálunk előtte. Beugrunk az Alexandra könyvesboltba nézelődni, vásárolni, beülünk a Lotz-terembe süteményre és teára. Ám elfeledkezünk a tetőről! Ahol már az 1910-es években a főváros legszebb korcsolyapályája működött.
Vegyék hát a fáradságot és menjenek a Lotz-teremnél is magasabbra, egyenesen ki a 360 teraszára, ami a nevét a 360 fokban élvezhető panoráma miatt kapta. Tavaszi és nyári estéken engedjék, hogy magával ragadja Önöket a hely atmoszférája.
Fotó: Tripadvisor
6. Szent István Bazilika
Hihetetlen, hogy idén lesz 110 éves a pesti oldal turisták által leginkább ismert temploma, a Belváros egyik jelképe. Rendszeresen beszélek meg találkát a bazilika lépcsőihez, ám amikor romantikus randevúhoz keresek helyszínt, én is gyakran megfeledkezem arról, hogy az épületen panoráma kilátó működik.
Mivel még nem érkezett el a nyári szezon ideje, 10.00 és 16.30 között tart nyitva. Július 1-től azonban 18.30-ig lehet látogatni. Milyen a kilátás Budapestre és a környékre a bazilika kupolája alatt? Az alábbi fotós összeállításból kiderül.
7. Corvin tető
Ismét egy régi, híres budapesti áruház a főszereplő. Az Apolló Mozi helyére épített Corvin Nagyáruház nem csak a vásárlást tette könnyebbé; már átadása (1926. március 1.) után nem sokkal szórakozni jártak ide az emberek. Étterem, esténként pedig szalonzene várta a vendégeket. Divatbemutatók és kulturális programok is zajlottak a Corvinban.
Fotó: Flickr
Éppen ezért nagyon nagyon is helyénvaló, hogy most szórakozóhely működik a legfelső szinten. A Corvintető 2007 óta üzemel, és most részben az azóta bezárt underground klubok közönsége látogatja, részben az elektronikus zenét kedvelő fiatalok, részben pedig a budapesti különlegességekre vágyó ifjú turisták. A Corvintető előnye a 360-tal szemben, hogy nem olyan steril, illetve jobban bejáratott terasz. Az alábbi videó Dj Palotainak, Magyarország kiváló, veterán lemezlovasának a születésnapi partiján készült, 2013. május 25-én.
Update: A Corvin immár Corvin Club néven üzemel, a terasz a hangzatos Roof Terrace nevet kapta, és ezen a videón láthatják, milyen volt a 2016-os nyár kint,a tetőn.
8. A Margit-szigeti víztorony
Egyik kedvencemnél fejezem be a túrát, Budapest lélegzetelállítóan szép zöld szigetén, ahol nyaranta egész napokat töltök. Az alábbi, 1966-os fotón a Margitszigeti Színpad egy részlete is látható, háttérben a víztoronnyal. A kép már a felújítás idejéről való, amikor kialakították a 3.000 férőhelyes, félköríves formájú nézőteret. Ebben az évben egyik örök kedvencemet, Mozart A varázsfuvola című operáját élvezhettem a Margitsziget Színpadon.
Fotó: Fortepan. A kép tulajdonosa: Szabó Lóránt
Igazi különlegesség az 1911-ben emelt víztorony, mivel az akkor még ritkán használt vasbetonból épült. (Tervezőjét, Zielinski Szilárdot később a "vasbeton atyjának" is hívták.) Évekig a csodájára jártam magam is.
A II. világháború idején súlyosan megsérült; az 1940-es évek második felében kezdték felújítani. A hatvanas években már nem szolgált víztoronyként és lassan szinte mindenki elfeledkezett róla. Éppen ezért egyre rosszabb állapotba került. 1983-ban irányította rá a figyelmet a 168 óra című rádiós műsor: vevőt kerestek az épületnek. A vásárlásból végül a hivatalok packázása miatt bérbeadás lett. Göncöl Csillagászati és Planetológiai Társaság újíttatta fel és lehelt új életet a víztoronyba. A kupolateremig lehet felmenni, ám bátor fotósok időnként a csúcsáig merészkednek.
Önöknek melyik a kedvenc helyük Budapesten? Hol gyönyörködnek a kilátásban?