A városlakók többsége sokáig csak álmodozhatott arról, hogy egy kis saját kertje legyen, a saját paprikáját és paradicsomát egye a reggelihez, és saját termesztésű fűszernövényeivel ízesítse a főztjét. Aztán néhány éve valami megváltozott. Megjelentek Budapesten is a közösségi kertek, és végre valósággá vált a városi kertészkedés.
Budapesten már viszonylag sok helyen működnek közösségi kiskertek, akad olyan kerület, ahol többet is találnak. Egyelőre várat magára a közösségi kerteket egy helyen összefogó oldal, viszont örülök, ha megírják kommentben; Önök hol kertészkednek, vagy kertészkednének a legszívesebben és miért. Elmondom, hogyan fedeztem fel ezeket a csodálatos helyeket.
Közösségi kertek világszerte léteznek, a Vadjutka.hu szerint New Yorkban például majdnem 500 közösségi kert volt 2010-ben.
Nem is olyan régen, szokásos sétáim egyikén, egy kora őszi reggelen magam is felfedeztem a belváros magas háztömbjei között egy zöldellő kis területet. Nem csak a látvány, de az illatok is felkeltették a figyelmemet, így közelebbről szemügyre vettem a kerteket, és igyekeztem többet megtudni gazdáiktól.
Kiderült, hogy a városban a közösségi kertek művelése nem egyszerű hobbi. Számos szezonális bio zöldséget és gyümölcsöt adnak tulajdonosaiknak, ez pedig igazán kuriózum a betonrengetegben.
A Leonardo kert madártávlatból // Kállai Márton fotója
Megtudtam azt is, hogy nem is ez az egyetlen városi kertecske létezik, sőt mi több, a tengerentúlról érkező mozgalom mára már olyan nagy sikernek örvend, hogy az elmúlt hat évben Budapesten belül már több tucat hasonló kertet alakítottak ki a környék lakói. Igyekeztem ezek közül minél többet összegyűjteni és megmutatni Önöknek, hátha ettől majd kedvet és bátorságot kapnak, hogy belevágjanak egy saját kert életre keltésébe. Az itt bemutatott kerteken kívül azonban még számos figyelemreméltó kezdeményezés létezik; ha Önök is tudnak egyet-kettőt, osszák meg velünk ezeket a hasznos információkat!
Az igazi kertrajongók tudják, hogy bár a télen kertjeik pihennek, a tavaszi munkák tervezését nem lehet elég korán elkezdeni. Az őszi betakarítás után a kereteket felássák, majd a kertek nyugovóra térnek, hogy aztán a téli hótakaró - vagy kevésbé ideális esetben falevéllel borítva - alatt átvészeljék a hidegebb hónapokat.
Aki kedvet kapott tavasztól egy saját kis zöld birodalom kialakításához, annak időben el kell kezdenie megfelelő helyet keresni. A kertészkedés évről évre népszerűbb a fővárosban, és márciusban már kezdődik a talaj fellazítása (boronálás), hogy az elültetett magok kedvező környezetben növekedhessenek.
1. Leonardo Kert - Bringával a komposztért
A Leonardo Kert a legelső budapesti kezdeményezések egyike, s a lelkes és kitartó belvárosiaknak köszönhetően a VIII. kerületi "gazdaság" immár 4 éve szakadatlanul működik. Azóta a gondosan kialakított parcellák és kerti ülőalkalmatosságok mellett a legújabb fejlesztés a "Bringa hajtású komposzt aprító", ami amellett, hogy felszeleteli, és ezáltal könnyebben komposztálhatóvá teszi a zöldhulladékot, még egy kitűnő fitness edzést is biztosít.
Leonardo kert - Bringa hajtású komposzt aprító.
A kertészkedés a legkisebbeknek is hatalmas élmény lehet.
A természet és a mesterséges környezet kontrasztja meglepően frissítő hatást kelt.
2. GrundK3rt - A többszörös újrakezdő
Szintén a VIII. kerületben található a GrundK3rt, ami 2012 óta működik. Még az sem szegte a tagok kedvét, hogy azóta már kétszer is új helyre kellett költözködniük, újra elölről kellett kezdeniük.
A GrundK3rt volt a Közösségi Kertek Éjszakájának ötletgazdája. 2016-ban először rendezték meg, a céljuk pedig az volt, hogy felhívják a figyelmet a közösségi kertek értékeire, például a környezettudatos gondolkodásra, az egészségmegőrzésre és a közösségépítésre.
A szeptemberi rendezvényen a látogatók tizenegy budapesti közösségi kert életébe pillanthattak bele, és csak remélni tudjuk, hogy jövőre bővül a kertek, a városi gazdálkodók valamint a lelkes közönség listája is, és előbb-utóbb a közösségi kertek ellepik Budapestet.
GrundK3rt a VIII. kerületben.
A kerti dzsungel a nagyvárosi dzsungelben igazán egyedi kombinációt alkot.
A Grundk3rt igazán jó helyszín arra, hogy a környék lakói ne csak a lépcsőházban találkozzanak.
A kertek természetesen nem csak veteményesként, de virágoskertként is kitűnően szolgálnak.
3. Kisdiófa Közösségi kert - a legújabb kezdeményezések egyike
Bizony, valahol el kell kezdeni, és nem is gondolnánk, hogy annak idején mi volt egy-egy megművelt terület helyén. A belvárosi Kisdiófa utcában egy éve még nyoma sem volt elsimított, rendezett földnek és a szépen kialakított parcellának.
Ma azonban az egyik legújabb kertecske a belváros szívében napról napra fejlődik, és júniusi indulása óta igazán szárnyra kapott. Biztos vagyok benne, hogy tavasszal már rá sem fogunk ismerni, és csodálatos látványt nyújt majd a zöldellő rengeteg.
Kisdiófa Közösségi kert - Az első lépések.
A Kisdiófa Közösségi kert munkálataiból az egész közösség kivette a részét.
A kert gyümölcseinek felhasználásában csak a lakók kreativitása szabhat határt.
Tábortüzes mulatság a város közepén? Miért is ne?
4. Kerthatár Közösségi kert - hamisítatlan kerti alomszékkel!
A Soroksáron található területet 2015. márciusában vették birtokba a kertbarátok, és azóta sok-sok, fáradtságot nem tűrő munkával csodálatos birodalmat varázsoltak. Még eredeti kerti alomszéket is készítettek, amelyről azt ígérik, hogy szagtalan és tápanyagban dús szerves trágyát képes előállítani - persze nem magától, hanem a kertészkedők segítségével.
A Kerthatár asztala az I. Közösségi Kertek Éjszakáján színpompás összhatást nyújt.
A Kerthatár Közösségi Kert számtalan, különleges program helyszínéül is szolgál.
Készül a kerti alomszék.
Ilyen volt - ilyen lett a soroksári Kerthatár.
5. Kispesti oázisok - Több közösségi kerttel is büszkélkedhetnek
Kispest igazán kitett magáért, ugyanis négy közösségi kerttel is dicsekedhet. Az Első Kis-Pesti kert, Árnyas kert, Aranykatica kert és Zengő kert már több éve működő kisgazdaságok, ahol nemcsak kertészkedés, hanem különböző programok, kertünnepek is színesítik az évkört.
Kispesti közösségi kertek.