A Szent István-bazilika Budapest legnagyobb keresztény temploma, több mint 8000 férőhelyes És ez a város egyik legmagasabb épülete a maga 96 méterével. 1920 előtt a hatodik legnagyobb templomépület volt Magyarországon.
Ez a lenyűgöző épület - amely város számos részéről jól látható - az egyik legjelentősebb turisztikai látványosság. Hild József tervezte 1845-ben, ám a befejezését már nem érhette meg.
Az épülettel kapcsolatos munkák már 1851-ben elkezdődött, de Hild József 16 évvel később meghalt, a következő évben pedig az épülő templom kupolája összeomlott.
A bazilikát Ybl Miklósnak, a kor egyik legjelentősebb építészének (és nagy kedvencemnek) a tervei szerint újjáépítették, majd Kauser József 1905-ben fejezte be. Ez az épület és a projekt annyira fontos volt, hogy még Ferenc József is részt vett az alapkő letételén.
A Szent István-bazilikát története során folyamán több alkalommal újjáépítették; először akkor, amikor 1868-ban egy vihar megrongálta a kupolát. A második világháborúban Budapest ostroma alatt nagy károkat szenvedett el a templom, megsérültek a falai, a tornyai és tetőszerkezete, ezért ezeket rekonstruálni kellett. Az épület teljes felújítása 1983-ban kezdődött és 2003-ban fejeződött be.
A Szent István-bazilika a neoreneszánsz stílusú épületek lenyűgöző példája. Valamelyest az olasz templomokra emlékeztet, az ikertornyok pedig kissé hasonlítanak a londoni Szent Pál-székesegyház tornyaira - nekem legalábbis úgy tűnik, engedjék meg, hogy szubjektív maradjon a véleményem.
A homlokzatot Szent Máriának, a Szűzanyának, Magyarország védőszentjének a szobra . A timpanon alatt Jézus Krisztus a Bibliából vett szavai olvashatók latinul: „Ego sum via et veritas et vita”, azaz „Én vagyok az út, az igazság és az élet”.
A belső terek festményekkel, mozaikokkal, domborművekkel és szobrok ékesítik, az üvegablakokat Róth Miksa készítette. A főoltár mögött Szent Istvánnak, az első magyar keresztény királynak, az első magyar szentnek és egyben a bazilika védőszentjének szobra áll. A templom mozaikjait magyar művészek tervezték. A kincstárban lenyűgöző egyházi gyűjtemény található.
A templom legizgalmasabb kincse a Szent Jobb, Szent István állítólagos és jó állapotban marad, mumifikálódott jobb keze, amelyet üvegvitrinben helyeztek el. Ez az ereklye az augusztus 20-i ünnep egyik látványossága, mivel a katolikus körmeneten körbehordozzák a városban.