November van, bajuszt növesztek. Egyúttal röviden elmesélem Önöknek, mit jelképez a bajusz, milyen szerepet töltött be, hogyan bántak vele, milyen híres bajszosokat ismerünk és most kik a legvonzóbb férfiak - bajusszal. Azt is megtudhatják, miért növesztünk bajuszt novemberben.
Miért szexi a bajusz? Nem olyan könnyű válaszolni erre a kérdésre. Több oka is lehet. Talán férfiasabbnak tűnünk vele, felhívjuk magunkra a figyelmet. A szépen ápolt és nyírt arcszőrzet optikai tuningot jelent, ha úgy érezzük, hogy nem tökéletes az arcunk, és nem utolsó sorban vonzza a tekintetet. Egyenesen felkiáltójelnek tűnhet, különösen novemberben.
Annak ellenére, hogy kissé furcsán festek bajusszal, nem szeretnék kimaradni az arcszőrzet növesztéséből. Miért? A Movember miatt. Az Ausztráliából indult mozgalom célja, hogy mindenkit emlékeztessen arra: a férfiak egészsége is nagyon fontos. Mi ugyanis hajlamosabbak vagyunk arra, hogy a hogy elhanyagoljuk a rendszeres szűrővizsgálatokat, kevesebbet járunk orvoshoz. Pedig rengeteg betegség kialakulása lenne megelőzhető. A novemberben növesztett bajusz pontosan azt a célt szolgálja, mint a nők ruháján viselt, a mellrák megelőzésére és gyógyítására emlékeztető kis, rózsaszín szalag.
Magyarország 2009-ben csatlakozott a Movemberhez.
A mozgalom neve az angol moustache (bajusz) és November szavakból állt össze.
Novemberben mi, férfiak egy hónapon át növesztünk bajuszt, hogy ezzel is felhívjuk a figyelmet a prosztata betegségeire és a szűrővizsgálatok jelentőségére.
Ebben a hónapban Önök is adományokkal segíthetik a daganatos betegségek ellen küzdő szervezeteket.
Az arcszőrzet egykor a felnőtt élet, a férfiasság és az erő jelképe volt. A magyar hagyományokban különösen nagy jelentőséggel bírt, a 19. század végéig "igazi férfi" bajusz nélkül elképzelhetetlen volt. Ápolása körültekintő feladatot jelentett, balzsamokkal kenegették, a férfiak bajuszkötőt is hordtak éjszaka, hogy féltve őrzött arcszőrzetük megtartsa formáját.
Bajuszpedrő hirdetése a "boldog békeidőkből" - Forrás: Múltidéző találkozók
"Mind felső, alsó rendbéli ember mihelyt megházasodott, az szakállát meghagyta, s holtáig úgy viselte... Ha valaki abban az időben az szakállát leberetváltatta, nem beretváltatta az haját is egyszersmind, az csúf volt, olyat mondottanak neki, akit szégyenlek kiírni" - írta báró Apor Péter a 17. században. A magyar szólások és közmondások között számtalan bajszosat találunk, íme, néhány:
Bajusz kell a magyarnak!
Bajusz és szakáll férfiembert illet.
Ritka, mint a magyar bajusz nélkül.
Megesik az még bajuszos emberen is...
Irigylik a bajuszát.
Természetesen nem csak a magyarok jeleskedtek a bajuszviselésben. A világ egyik legismertebb bajszos figurája minden bizonnyal a borotvaéles eszéről ismert belga piperkőc, Hercule Poirot, az általam is csodált Agatha Christie halhatatlan nyomozója. Eddig talán David Suchet Poirot-alakítása volt a legemlékezetesebb a filmtörténetben.
Hölgyismerőseim szerint a legvonzóbb, bajuszt növesztő magyar férfiak: Buda Márton, Gaskó Balázs (aki 2013-ban adta az arcát a kampányhoz) és Gosztonyi Zsolt.
A legszebb külföldi bajuszos hírességek pedig: Ryan Gosling, James Franco, Idris Elba, Tom Selleck, Bradley Cooper, Brad Pitt, Colin Farrell, Robert Downey Jr, Hugh Jackman és Mel Gibson. Ebben a sorrendben láthatják őket az alábbi fotókon.
SZAVAZZANAK! ÖNÖK SZERINT KI A LEGVONZÓBB BAJUSZOS HÍRESSÉG?