Tavaly februárban rendhagyó sétára hívtam Önöket, hogy megmutassam, mennyi jó nővel van tele Budapest, milyen gyönyörű lányokat találnak a főváros köztéri szobrai között is. Most arra keresem a választ, hogy miért tartanak szépnek egy-egy szobrot? Mitől válik egy alkotás szexivé?
Pátzay Pál alkotása, a Dunai szél az Intercontinental előtt
2015 februárjában nyolc hölgyet mutattam be Önöknek: Vízjáték, Dunai szél, Kutyás lány, a Danubius-kút három szépsége - Tisza, Dráva, Száva - , a Margitsziget Japánkertjében található női szobor és az Ifjúság kútja.
Szavazhattak is, hogy melyiket tartják a legszebbnek. A Sellő vagy Hableány néven is ismert margitszigeti nőalak nyert.
A Margitszigeti nőalak Csikász Imre alkotása
Volt, aki szerint az ülő lányalak túlságosan sovány, más azt nehezményezte, hogy fiúsan van felöltöztetve a Kutyás lány, illetve hogy ruha van rajta... És olyan is volt, aki megírta, hogy nem tudott nem a Tiszára szavazni - ez a szobor lett a második, Dráva pedig a harmadik.
A Danubius-kút három nőalakja, középen Száva - nekem ő az egyik kedvencem
Tisza
Dráva
Rengetegen boncolgatják a kérdést, hogy mi tesz egy nőt vonzóvá. Van, aki szerint az számít, mi olvasható ki a tekintetéből, milyen színű és formájú a szeme. Van, aki a telt idomokra, van, aki a karcsú formákra esküszik, mások pedig az arányos, átlagos testalkatot tartják vonzónak. Egyes férfiak a nők kezét és testtartását figyelik. És akad persze, aki az általa szexinek tartott hangra bukik.
De vajon egy szobrot, egy női alakot mi tesz vonzóvá? Az, amilyen testtartásban megformálta a szobrász? Az örökkévalóságnak kimerevített mozdulat? A kézfeje, csuklója, nyaka, karja, arca, lába? A test magassága és aránya?
Hamupipőke szobra a Gellérthegyen egy 1939-es fotón - Forrás: Fortepan
1941-es felvétel egy szoborról és a csodálójáról - Forrás: Fortepan/Magyar Bálint
A Korsós nő kútszobor a Nagy Lajos (Fenyves) téren, 1942-ben - Forrás: Fortepan/Szőke Annamária
A Várban látható Vízjáték nőalakja
A görögös, a római vagy a kelet-európai arcél a szebb? Az egyenes vagy éppen a fitos orr? Ahogyan egy valós vagy képzeletbeli tárgyért nyúl egy szobor, vagy ahogyan lép egyet? A mezítelen test vagy az az illúzió teszi-e vonzóbbá, mintha ruhába bújtatott teste alatt sejtenénk az idomait?
A Danaidák kútja a Szomory Dezső téren - Forrás: Budapesti szobrok katalógusa
Az Artemisz-kút a Várban, az Úri utcán, a Mária Magdolna-torony mellett - Forrás: Budapesti Szobrok Katalógusa
Önök mit gondolnak? Mitől szép vagy vonzó egy szoborba öntött, szoborba faragott nőalak? Mi az, ami miatt még sokáig emlékeznek rá?