Számos olyan hely van a világban, amiről nem tudunk, pedig érdemes lenne megnézni. Csak éppen nincsenek a legkedveltebb utazási célpontok között, nem köszönt ránk a turista magazinok és utazási irodák címlapjáról. Jöjjenek velem egy rövid képzeletbeli utazásra, megmutatom Önöknek a világ elrejtett szépségeit!
1. Egy regénybe illő hely: Tatev kolostora Örményországban
Fotó: Kattintson a még nagyobb felbontásért!
Ide visszavonulhat bárki, akit a középkori épületek nosztalgikus hangulata és a vadregényes hegyvidéki tájak vonzanak. Örményország egyik káprázatos vidékén fekszik Tatev kolostora, amely a 9. században épült egy bazalt fennsíkon, a Vorotan folyó szurdokára néző kilátással.
A kolostor megtekintése mellett a Tatev falujában való barangolás és a lélegzetelállító táj bejárása is egyedülálló élményt kínál.
2. A nyugalom cseppnyi szigete: Bledi-tó Szlovéniában
A közeli Szlovéniában található Bled a természet és az ember együttműködésének varázslatos eredménye. Akár a Júliai-Alpok lábánál fekvő smaragdzöld Bledi-tó közepén nyugvó aprócska kis szigetről legyen szó, akár a tó partján lévő sziklákba kapaszkodó várról, a környék minden szeglete képeslapra illik. A táj minden évszakban új élményt nyújt, így javasolt többször is ellátogatni ide.
Budapestről autóval indulva Bled körülbelül 550 km távolságra van, így egy hosszabb autókázás célpontja is lehet. A szlovén főváros, Ljubljana azonban csupán két óra alatt elérhető repülővel.
3. Híd múlt és jelen között: Mostar városa Bosznia-Hercegovinában
A Bosznia-Hercegovinában található középkori kisváros, Mostar, nevét a város kettészelő Neretva folyón átívelő Öreg hídról kapta. A híd mellett az Oszmán Birodalmat megidéző épületek és a hercegovinai hegyek lejtői is hozzájárulnak a vidék utánozhatatlan hangulatához.
Nyáron azonban érdemes vigyázni, hiszen ez az ország legmelegebb városa; az igazi forróság itt akát 45 °C-ot is jelenthet.
A Mostarba vezető legrövidebb út Budapestről autóval 670 km, ám érdemes egy kis kerülőt tenni, és a horvát tengerpart mentén elautókázni a városba, hiszen ez az útvonal számtalan további élményt kínál. A gyors megoldások hívei azonban repülővel körülbelül 2,5 óra alatt Szarajevóban lehetnek.
4. A Balkán csúcsa: Rila Nemzeti Park Bulgáriában
A Bulgáriában elterülő Rila-hegység a 2925 méteres csúcsával a Balkán legmagasabb hegysége. A hegyeken számtalan hőforrás, illetve több, mint 200 magashegységi tó, más néven tengerszem található, amelyek a Rila Nemzeti Park rendkívül gazdag növény-, illetve állatvilágának is éltető erővel szolgálnak. A tájat barlangok, kanyonok és vízesések teszik még változatosabbá.
Bulgária fővárosa, Szófia, körülbelül 8 órás autóútra található, azonban Budapestről közvetlen repülőjárat is indul, amivel az út alig több, mint 1 órát vesz csupán igénybe.
5. Megidézett középkor a Kaukázusban: Mtskheta városa Grúziában
Mtskheta az egyik legrégebbi Grúz város és nincs is messze Tbiliszitől (lenti képen).
A grúz Mtskheta városa nem csupán kitűnő nyelvtörő, de különleges úticél is azok számára, akik nem csak térben, de időben is szeretnének utazni, persze utóbbit csak képletesen értve. A város középkori templomai, kolostorai és épületei a területen a középkorban uralkodó Kartli Királyság fejlett művészetéről és kultúrájáról tanúskodnak.
A város egyediségét, történelmi és művészettörténeti jelentőségét is bizonyítja, hogy mára a világörökség részét is képezi.
A város a Fekete-tenger északi és déli partja mentén is megközelíthető, ám mindkét útvonal közel 3000 km. Grúzia fővárosát, Tbiliszit repülővel valamivel több, mint 5 óra alatt lehet elérni.
6. Az ókor lenyomata: hegyoldalba épített Nekropolisz
Az ókori görög Myra városa ma Törökország területén található és Demre néven ismert. A lükiai örökség egy páratlanul épen fennmaradt darabján egy 13 ezer férőhelyes színház és egy különleges, hegyoldalba épített nekropolisz jelentik a leglenyűgözőbb látványosságot.
Utóbbihoz magyarázattal szolgál az építők azon hite, amely szerint halottaik szárnyakon indulnak majd a túlvilágba.
Bár Törökországba mostanában nem javasolják az utazást, azért nem árt észben tartani a Myra-hoz hasonló látványosságait. Budapestről autóval körülbelül 2200 km-re található, míg repülővel Antalya (innen még menni kell ám bőven) átszállással 5, közvetlen járattal 2-3 óra.
7. Kolostor a sziklák tövében: Mostar után Blagajt is érdemes megnézni
Ha valaki ellátogat a fentebb említett Mostarba, annak feltétlenül ajánlott a közeli Blagajt is megtekinteni. Hercegovina uralkodóinak egykori székhelyén az egyik legkülönlegesebb látványosság a dervis kolostor, ami egy 200 méter magas sziklafal tövében helyezkedik el pont ott, ahol a Buna folyó előbújik a sziklák alól. A kolostor melletti sziklák apró vízesést képeznek, amelynek jellegzetes csobogása hozzátartozik a hely egyedülálló hangulatához.
Blagaj Mostartól mindössze 13 km-re helyezkedik el, megközelítése hasonlóképpen a horvát tengerpart mentén ajánlott, vagy a Szarajevóba tartó repülővel körülbelül 2,5 óra alatt.
8. A sokszínű balkáni város: Szkopje, Macedónia fővárosa
Macedónia fővárosa, Szkopje több szempontból is érdekes úticél. Egyrészt itt található a római kori Scudi erődítménye és számtalan emlék a török hódítás idejéből. A történelem egyre váltakozó szeleinek nyomát azonban nagyrészt elsodorta a várost sújtó 1963-as földrengés, ami után nagyszabású építkezések kezdődtek, amelyek egészen 1980-ig tartottak.
Az utóbbi években új lendületet kapott a város újjáépítése, ám különleges módon historizáló stílusban. Érdekes látnivaló Teréz Anya Emlékmúzeuma is, ami a városban született Kalkuttai Szent Teréznek állít emléket.
Az autóút Szkopjéba több, mint 800 km, Szerbiát keresztülszelve. Repülővel azonban ez az út kicsivel több, mint 3 óra alatt megtehető.
9. Az ezer ablak városa: az albániai Berat erődje
Az albániai Berat városát legfőképpen fehér, kétszintes házai tették híressé, amelyek egymás fölé magasodva vezetnek el a domb tetején lévő erődhöz. A házak ablakai a domb alatt elterülő városra néznek, innen kapta Berat az „ezer ablak városa" elnevezést.
A város másik jellegzetessége a különböző korszakok és vallások történelmi emlékeinek összeolvadása, amely számtalan mecsetet, templomot, zsidó műemléket hagyott örökül.
Az albániai Berat Budapesttől több, mint 1000 km-re fekszik, ami autóval körülbelül 13 órás utat jelent. Repülővel ez az út 3 óra alatt tehető meg, a Teréz anya repülőtéren történő landolással. (Akiről tudjuk, hogy valójában Szkopjéban született, Macedóniában.)
10. A türkiz tenger partján: Alacati elvarázsol
Azokról sem feledkezem meg, akik a hűsítő tengerek kristálytiszta vizébe vágynak. A turisták tömegétől háborítatlan Alacati a horizontot körülölelő hegyekkel, a 14. századi szűk utcáival kellemes kikapcsolódást ígér.
Az elefántcsont színű kőházak és a rusztikus hotelek pasztellszínű ablakzsalui jó hangulatú séták díszletei lehetnek két csobbanás között a türkiz tengerben. Esténként a városka kávézói, bárjai és éttermei nyüzsgő életre kelnek, ahol a vidék elsőrangú borainak kipróbálására is lehetőség nyílik.
Alacati több mint 1600 km-re fekszik, így a legajánlatosabb repülővel megközelíteni a görög Chios repterén landolva, ahová az út kicsivel kevesebb, mint 4 órába telik. A városka Törökország peremén található, azért érdemes tájékozódni az aktuális helyzetről, mielőtt útnak indul.