Már hetekkel ezelőtt felbukkantak az üzenőfalamon a hóvirágos posztok. Először csupán arra voltak kíváncsiak az ismerőseim, hogy mikor jön a tavasz, és hol lehet látni nagyobb területen. Néhány napja páran elkezdték posztolni a kertekből és a Mecsekből a hóvirágos fotókat.
Mivel sokakat hoz lázba ez a szerény kis tavaszhírnök, utánanéztem, hová mehetnek tél végén hóvirágokat csodálni. Hét helyet ajánlok Önöknek. A tavasz első színes virágjairól, illetve a kora tavaszi programokról később írok.
Egyet ne feledjenek: védett virágok. Ne szedjék le őket, hagyják meg másoknak is az élményt, hogy megcsodálhassák őket.
1. A Szarvasi Arborétum
A mesés fekvésű város a Körös holtágának partján messze földön híres többek közt az arborétumról, amelyet a szarvasiak csak Pepi-kertnek hívnak. Hóvirágot a kikötő környékén láthatnak februárban és március elején.
2. A Mecsek, Pécs felett
Ha kirándulnak, az erdőt járják, akkor Pécs környékén tegyék. A varázslatos környezetben ilyen gyönyörűségre lelhetnek, mint amilyeneket Kiefer Béla képein láthatnak.
3. Sopron
A Nyugat-Magyarországi Egyetem botanikus kertjében is találhatnak a mézédes illatú virágból. Pölcz Klaudia minden évben készít róluk képet.
4. Bükki Nemzeti Park
Ha Egerig utaznak, és a nemzeti parkban elég szemfülesek, megláthatják a kis fejüket lehorgasztó apró virágokat. Garantálni nem tudom, hogy egészen biztosan rábukkannak a hóvirágokra, de már maga a kirándulás megéri a vadregényes táj és a levegő miatt.
5. Vácrátót
A Nemzeti Botanikus Kertben is minden évben nyílik a Galanthus elwesii, érdemes hétvégén elugrani.
6. Kámoni Arborétum
A több mint 150 éves arborétumban is találhatnak hóvirágot. De ha már Vas megyében járnak, a Hollósi-erdőbe is elmehetnek.
7. Alcsúti Arborétum
Magyarországon talán itt található a legnagyobb mennyiségben, a legnagyobb területen hóvirág. Évről évre ezrek zarándokolnak ide, hogy az egybefüggő virágmezőkön legeltessék a szemüket. Nehéz is betelni a látvánnyal, az már biztos.