Néhány évvel ezelőtt egy francia ismerősöm lelkesen áradozott arról, hogy akármennyi időre jön Budapestre, ha csak pár napra is, mindig elmegy fürdőbe, és minden alkalommal újabbat próbál ki. De a különböző utazással foglalkozó külföldi oldalak és blogok is szuperlatívuszokban beszélnek a fürdőinkről, és szerzők - életkortól függetlenül - a kihagyhatatlan programok között említik.
Tény, hogy Magyarország a fürdők országa, és Budapest is számos remek hellyel büszkélkedhet. A fürdőkultúra megerősödésének jele az is, hogy egyre több uszoda nyílik, és az utóbbi években nőtt a termálvizes komplexumok száma.
És van még valami, ami jól jellemzi a fürdők és szaunák, gőzfürdők népszerűségét: több helyen már nem csak napközben, de a késő esti, sőt akár éjszakai órákban is extra szolgáltatásokkal vagy különleges bulikkal várják azokat, akik imádnak fürdőben lazítani.
Kíváncsi vagy hol fürdőzhetsz estébe nyúlóan? Akkor olvass tovább!
Engedd, hogy a szauna elfeledtesse veled mindennapi gondjaidat.
Lukács Fürdő: ahol minden nap sokáig vannak nyitva és különleges estékkel várnak.
Sokunk titkos kedvence a lassan hetedik éve megújult Lukács fürdő, ahol különálló, zegzugos, ugyanakkor tágas Szaunavilágot alakítottak ki. Ráadásként ez a fürdő extra hosszú nyitvatartási idővel várnak bennünket kora reggeltől este tíz óráig.
Februárban és márciusban ismét lesznek éjszakai szaunaszeánszok (február 23-án, március 9-én és 23-án) fürdőzéssel egybekötve. Ahogy olvasom, változnak a keretek a korábbi években megszokott programokhoz képest, de még így is klassz élmény, különösen, ha több szaunaszeánszra is el tudunk menni.
A különleges esték 20:00 órától 02:00 óráig tartanak, eközben limonádét, teát, ásványvizet, és gyümölcsöket kínálnak nekünk. Ugye, hogy nem hangzik rosszul?
A szabadtéri élménymedence egész évben üzemel és egészen esztétikus a környezete: az ember egyszerre érzi szabadnak és védettnek magát ebben a hatalmas medence térben. Nekem a kedvencem mégis a szaunavilág, ahol egymást követik a különböző típusú és nagyságú szauna-szobák, gőzkamrák és pihenő helyiségek.
Mivel ez a részleg teljesen különáll a termálvizes medencéktől, itt tényleg minden a lazításról szól, amit mi sem mutat jobban, minthogy mindenki nagy fehér fürdőlepedőben járkál, fürdőruhát itt nem húzhatunk.
A II. kerületi fürdő területe egyébként már a 11-12. században is lakott volt, az ún. Felhévízhez tartozott, ami nevét a mai Császár és Lukács Fürdő környékén feltörő meleg vizű források után kapta.
A gyógyító vizet akkoriban is szerették az emberek: a 12. században betegápolással foglalkozó Szent János-lovagok, majd rodoszi és máltai lovagrendek is ide telepedtek, sőt fürdőt is építettek a kolostoraik mellé. A Lukács fürdő a Budai termálkarszt barlangjainak egyikéből - amiket a mélyből feltörő karsztos hévizek hoztak létre -, a Molnár János-barlangból nyeri gyógyvizét.
A nátriumot is tartalmazó kálcium-magnézium-hidrogénkarbonátos és szulfátos-kloridos hévíz jelentős fluoridion tartalommal bír és kiválóan alkalmazható az ízületek degeneratív betegségei, idült és félheveny ízületi gyulladások, gerincdeformáció, porckorongsérv, idegzsábák, a csontrendszer mészhiányos állapotai és sérülés utáni állapotok esetén.
Bővebben a Szaunavilágról
A szaunavilág hétfőnként 14 órakor nyit. Keddtől vasárnapig 9 órától 21 óráig tart nyitva. Felöntések óránként vannak 11 órától 20 óráig (12 óra kivételével). Hétfőn a felöntések 15 órától kezdődnek. A szaunavilág használatot is tartalmazó jegyek vásárlásakor vendégeink karszalagot kapnak. A karszalagot viselők többször beléphetnek a szaunavilágba.
Belépő: hétköznapokon 600 Ft, hétvégi napokon 800 Ft
Felöntés ára: 400 Ft / felöntés
Széchenyi Fürdő: minden út ide vezet
Nincs olyan év, hogy körbe ne járná a fél világot egy fotó arról, ahogyan télen a gőzölgő vízben sakkoznak a törzsvendégek a szabad ég alatt Európa egyik leghíresebb fürdőjében. Tudták, hogy már 1868 és 1878 között fúrtak artézi kutat a Hősök terén? A fürdő felépítése azonban csak 1909-ben kezdődött és Budapestre érkezésem idején, 1913-ban fejeződött be; június 13-án lesz a nyitás 105. évfordulója.
Esti fürdőzésre egyébként a Széchenyiben is minden nap lenne lehetőség (a beltéri medencékben este hétig, a kültériekben pedig este 10-ig), de most olvasom, hogy 2018.02.07-től egészen június 1-ig felújítják a kültéri medencéket, ezért ott - fájdalom -, de kint nem lehet lazulni.
Viszont itt található Magyarország első termál-kaszkád hőlégkamrája, amit biztosan nem újítanak fel - hiszen alig két éve nyílt meg.
Ez a különleges kamra a szaunázás és a gőzfürdőzés között helyezkedik el érzésben, mégis, ma még ez a legritkább szaunázási formák egyike, bár tény, hogy igen jótékony, és jóval kíméletesebb, enyhébb szaunázási forma. Egyedisége abban rejlik, hogy csak speciális adottságokkal rendelkező fürdők képesek működtetni, mivel kaszkádját saját termálvíz táplálja.
Ebben a térben - ahol a termálvízzel üzemeltetett kaszkád párásítja a teret - rétegződést alakítanak ki az egymást követő padszinteken, így a benne ülők fokozatosan tudják egyre magasabb szinteken, magasabb hőmérsékleten, koncentráltabb páraközegben átélni az élményt.
És képzeljék! A kabinnak még saját ivókútja is van, ki sem kell lépnünk a kamrából, ha megszomjazunk.
Rudas Fürdő: törökök után szabadon, akár az éjszakában is
Budapest egyik legnevesebb fürdője, a Rudas Fürdő még a XVI. században a török uralom idején épült. Talán nem véletlen, hogy a fürdőben a tradíciókat is komolyan veszik; a gőz részlegen továbbra is átélhető a régi hagyományok szerinti fürdőzés, azaz a férfiak és a nők hétköznapokon külön, kötényben fürdőznek. Férfi és női napok vehetőek igénybe. Közös fürdőzésre csak hétvégeken nyílik lehetőség.
A Rudas fürdő ugyanakkor egyedülálló a budapestiek között abban, hogy minden pénteken és szombaton éjszaka is nyitva tart este tíztől hajnal négyig. Tudtátok, hogy ebben a fürdőben egyedülállóan magas hőfokúa medencék is vannak? A termál részen például 42 Celsius-fokos medence is van, és ez persze éjszaka is látogatható.
Amit viszont eléggé sajnálok, hogy ezeken a hétvégi hajnalokon nincs nyitva a szaunavilág és masszázst sem tudnak biztosítani - bár ez utóbbit talán kevésbé sajnálnám.
Ha mindez nem volna elég, akkor jó, ha tudják, hogy a hírhedt és véres kezű olasz családról szóló Borgiák című sorozat egyik részében a Rudast szerepeltették nápolyi fürdőként. Régi, patinás fürdő, teljesen megújulva, ne hagyják ki.
Éjszakai fürdőzés: pénteken és szombaton 22.00-04.00-ig (társas igénybe vétellel)
(A szaunavilág nem üzemel.)
Uszoda-wellness nyitva tartás
Uszoda: 06:00 – 22:00
Wellness-szaunavilág: 08:00 – 22.00
Gőzfürdő nyitva tartás
Minden nap: 06:00 – 20:00
Női nap: kedd
Férfi napok: hétfő, szerda, csütörtök, péntek
Társas fürdőruhás napok: szombat, vasárnap
Vidéki kalandok: Gyula, Kaposvár, Zalaegerszeg, Makó és Szeged
Vidéken is lehet éjszakai fürdőzni, például a Gyulai Várfürdőben, ahol éjszakai wellness és óránkénti szaunaszeánsz van péntek és szombat este, vagy a kaposvári Virágfürdőben, ahol havonta egyszer komplex Holdfény partyval várják a kikapcsolódni vágyókat, jellemzően este nyolctól egyig.
Zalaegerszegen is hosszabb nyitvatartással, egészen éjfélig lehet lubickolni pénteken és szombaton, ahogy a makói Hagymatikumban is éjfélig maradhatunk a medencékben ezeken a napokon.
De Szegeden sem áll meg az élet: a Napfényfürdő Aquapolisban a csendes wellness részlegben várják az éjszaka merülni vágyókat a pénteki napokon nyolctól éjfélig. Emlékeznek még az egerszalóki sódombos, vad-fürdős romantikára? Képzeljék, ez sem szűnt meg teljesen. A hatalmas fürdőkomplexum mellett továbbra is üzemel a Nosztalgia strand, ahol hétköznap késő este 11-ig, hétvégente éjjel 1-ig maradhatunk.
Érdeklik még fürdőkről szóló érdekességek? Korábban ITT írtam róluk.
Egerszalók: irány a Nosztalgia strand!
Vasárnap - Csütörtök
09:00 - 23:00
(medencezárás: 22:30-kor)
Péntek - Szombat (ünnepnap): 09:00 - 01:00
(medencezárás: 00:30-kor)