Örülök, hogy újra vagány dolog lett reggelizni. Rajongok a bőséges reggelikért, és szeretem megadni a módját. Ha csak lehet, megpróbálok nyugodt körülmények között enni, élvezni az ízeket, a különböző textúrákat.
És látom, más is imádja ezt az étkezést, tele az Instagram reggeliről szóló posztokkal, magyar és külföldi bloggerek (Breakfastloverlili, Breakfast Luxury, deleicious.breakfast) posztolnak nap mint gusztusos és színes reggeliket. (És lassan 72 milliósra duzzad a breakfast hashtagek száma Instagramon.)
Miért fontos a reggeli? Mi a funkciója? Milyen a tartalmas reggeli? Miért irigylik sokan a törököket? És hogyan jelenik meg a reggeli a popkultúrában?
Ha tökéletes a reggeli, jól indul a napom – árulta el az egyik barátom. Szerinte túlzás nélkül az egész napot meghatározza az, hogy mit eszünk és mennyi időt hagyunk magunknak az evésre.
Ezért kell reggeliznünk minden nap
Az egész napos folyamatos energia-utánpótlás alapvető a szervezetünk számára.
A rendszeres, átgondolt, változatos reggeli megadja a lendületet az egész napunkhoz. A reggeli a mi egyik üzemanyagunk. Hogyan várhatnánk el magunktól, hogy aznap jól teljesítünk, ha kihagyjuk a reggelit?
Milyen a tartalmas reggeli?
Fontos, hogy a reggeli mindig legyen benne valamilyen állati fehérje: tojás (akár krémként, bevert tojásként vagy tojássalátaként), tejtermékek, húsfélék – például sonka – vagy halak. Emellett érdemes zöldségkrémekkel és zöldségekkel dúsítani: avokádóval, paradicsommal, paprikával, uborkával egy kevés kevert salátával.
A péksüteményeknek is megvan a maguk szerepe: biztosítják a szénhidrátbevitelt. Jó, ha gyümölcsöt is fogyasztunk, vagy legalább egy kis frissen facsart gyümölcslevet. És ne feledjük, hogy a kávé mellé is igyunk legalább egy pohár vizet.
Na, ezért irigylik sokan a törököket!
A törökök szeretnek komótosan reggelizni, közben beszélgetni, belefeledkezni az evésbe és a társalgásba – bár erre rendszerint leginkább hétvégén van idejük.
Az asztal ilyenkor roskadozik a finomságoktól, sajtok, olajbogyók, joghurtok, sonkák sorakoznak, de fokhagymás kenyér, lekvár, padlizsán, mentás-joghurtos uborka, török lecsó, hummusz és kolbászféle is szerepelhet a fogások közt, frissen főtt tea illatozik a tányérok és tálkák mellett.
Aki járt már Isztambulban, az tudja, hogy sokfelé találni reggelizőhelyeket, és azt is, hogy ott időnként a szabadban, a Boszporusz partján található reggeliző kertekben fogyasztják el közösen az otthonról hozott és becsomagolt ételeket.
Ha William Foster kapott volna reggelit az Összeomlásban, talán nem fajulnak idáig a dolgok
Emlékeznek még az 1993-as filmre, amelyben Michael Douglas nagyon, de nagyon kiborul és ámokfutásba kezd? A történet alapja az, hogy úgy érzi, hátráltatják, állandóan falakba ütközik. Az utolsó csepp a pohárban az, amikor reggelizni szeretne, egy gyorsétteremben, de visszautasítják, mert mindjárt 11 óra, és reggelit ezután már nem adnak ki.
Az ikonikus párbeszéd a reggeliről
- Kérnék egy sonkás-sajtos omlettet, egy adag sült krumplival.
- Nagyon sajnálom de már nem tudunk felszolgálni reggelit, csak ebédet.
- Én reggelizni akarok!
- Nem lehet, csak ebédelni.
- Maga szerint. Ez az üzletvezető?
– Igen.
- Esetleg beszélhetnék vele?
- Ööö, persze. Rick, az egyik vevő beszélni akar veled.
- Parancsoljon!
- Helló, én reggelizni szeretnék.
- Sajnos már nem szolgálunk fel reggelit.
- Igen Rick én is tudom. Sheila már említette, hogy nem szolgálnak fel reggelit és ö... Miért hívom magukat a keresztnevükön? Azt sem tudom, hogy kicsodák!
Ha William Foster kapott volna reggelit, akkor másképp alakul a történet? Nem tartom valószínűnek, akkor akadt volna más problémája. Már az elején kényszerpályára került, és onnantól – a lelkem mélyén éreztem – nincs visszaút, itt csak elbukni lehet. De a fenti jelenet rávilágít arra, milyen apróságok vagy apróságoknak tűnő dolgok okozhatnak robbanást.
Egy rendhagyó reggeli a Dokikban is fontossá válik
Megvan, amikor Carla és Turk brinnert rendez otthon? A 2000-es évek egyik népszerű sorozatának hetedik évadában az egyik fiatal orvos bezsong az ötlettől, hogy reggelit egyenek vacsorára – ez a breakfast for dinner, más néven brinner. Amikor JD értetlenkedik, akkor Turk meg is kérdezi, hogy mi rossz van abban, ha az ember bort iszik a palacsintához?
A brinner lényege ugyanis az, hogy amit reggelire ennénk, az akkor fogyasztjuk el, amikor jólesik. Ha vacsoraidőben, akkor vacsoraidőben, a lényeg, hogy élvezzük ezt az étkezést. Redditen egyébként a Dokikban szereplő brinnerrel kapcsolatban kisebb vita alakult ki, és az egyik felhasználó azt írta: ő gyerekkorában gyakran evett reggelit vacsorára, és nem érti azokat, akik nem értik a brinnert.
A szállodákban és vendéglátóhelyeken is kezdik rugalmasabban kezelni a reggeli kérdését
Éppen ezért vezették be néhányan a brinnert. Azt, hogy mit jelent a brinner, és mennyire hiányzik, ha nem választható ez a lehetőség, többször is megtapasztaltam. Olaszországban például 11 éve fejedelmi reggeliket kaptam egy kis szállodában a Corso Cavour közelében többféle péksüteménnyel, vajjal, dzsemmel, sajtokkal, sonkákkal, hatalmas mennyiségű narancslével és brutális erejű kávéval. Szinte egész napra elegendő testi és lelki munícióval látott el. Na, de próbáltam volna vacsorára ugyanezt kérni… Egyszerűen nem is értették, mit szeretnék.
Azóta több mint egy évtized eltelt, és a közösségi oldalak, az okostelefonos applikációk, valamint az új generációk új igényeinek megjelenése hihetetlenül sok változást hozott és egy sor iparágat megtanított arra, hogy alkalmazkodjon ezekhez az igényekhez és a kisebb pénzű vendégeket is kényeztesse.
Akár csak azzal, hogy hagyja őket akkor reggelizni, amikor szeretnének...
(Fotók: Mr. Foster, Pixabay)