Budapest egyik legizgalmasabb helye a Fiumei Úti Sírkert. Abból is látom, hogy egyre több turista fedezi fel, és a különböző közösségi oldalakon is egymás után teszik közzé a külföldiek a személyes élményeiket, a fotóikat és a videóikat a temetőről.
Magam is szeretem ide kijárni, számomra megunhatatlan és varázslatos hely. Van, aki furcsának találja, hogy temetőben kóboroljon és a síremlékeket nézegesse, ám én 8 indokot is azonnal fel tudok sorolni, hogy bizonyítsam: nem az ördögtől való dolog a Kerepesi temetőbe "kirándulni".
1. Csodálatos zöld terület a nagyvárosban
Kiválóan alkalmas csendes sétákra, magányos vagy társas kóborlásra, nézelődésre.
2. Mindig találok érdekességet
Ahogy újra és újra végigjárom az utakat, az ismerős síremlékek között is kiszúrom azokat, amelyeket addig még nem fedeztem fel. Mint például ezt a szomorúságot sugalló szobrot:
3. Szinte kimeríthetetlen ihletforrás fotózáshoz
Teljesen mindegy, melyik évszakban, milyen időben járok a Kerepesiben, gyönyörűnek látom. És arról is meg vagyok győződve, hogy akár ev évtized vagy egy egész élet is rámenne, ha valaki dokumentálni kívánná szavakkal és képekkel is egyenként mindazt a szépséget, és minden művészi igényű értéket, amit itt talál.
4. Ez európa egyik legnagyobb szoborparkja a Táj-Kert blog szerint
A blog szerzője tökéletesen leírja, miért adta ezt a címet 2011-es bejegyzésének. „Temető, 'nemzeti panteon', a főváros egyik legnagyobb zöldterülete, egy arborétum valamint egy nagyméretű szoborpark. A Kerepesi Temető (hivatalos nevén Fiumei úti Nemzeti Sírkert) igen összetett látványossága Budapestnek. Az 1847-ben megnyitott sírkertben két évvel később temettek először: az isaszegi csata elesett honvédjeit. Az első nevezetes halott 1855-ben Vörösmarty volt, majd következett Batthyány, Deák, Ganz Ábrahám... A köztemető jelleget 1886-ban szüntették meg, onnantól csak az "arra érdemes" személyek kaphattak itt sírhelyet-részben megvalósítva Széchenyi "Nemzeti Pantheon" gondolatát.
5. Különleges síremlékeket láthatunk
Szép, meglepő vagy sokféle apró részlettel kidolgozott alkotásokba botlunk lépten-nyomon. És akad közülük olyan, amit többen is észrevesznek. Például ezt a furcsa figurát.
Van, aki szerint a Csillagok háborúja-filmek egyik főgonoszára a sötét erőt uraló Palpatine szenátorra, a Birodalom császárára emlékeztet a szobor. Úgy vélem, hogy az arc, a kéztartás, a pallos, amelyre támaszkodik ez az alak, azt sugallja: ő lehet a maga a Halál. De van, aki vámpírra asszociál a síremlék láttán.
A másik kedvencem a Hoffmann-család síremléke a megejtő szépségű leányalakkal, amelyről Vörösmarty egyik verse jut eszembe: „Álom, álom, édes álom!/Altass engem, légy halálom,/Légy halála életemnek/S élte haldokló szivemnek.” Ez a szobor a Fiumei úti Nemzeti sírkert jobb oldali árkádsorában látható, és a márványból faragott figura mákgubót tart a kezében, amely lehet az alvás, a felejtés, az örök álom jelképe is.
6. Valódi kikapcsolódást jelent itt lenni
Nyugodtan üldögélhetek a gondolataimba merülve, vagy olvasgathatok egy padon. De megesik az is, hogy csak lesem a fürge mókusokat, amelyek gyakran felbukkannak, ha 10-15 percig a legnagyobb csendben és szinte mozdulatlanul ülök.
7. Rendszeresen szerveznek tematikus sétákat a temetőben
Pontosan azért, hogy más is rácsodálkozhasson a Kerepesi rejtett kincseire, megtudja, milyen művészparcellák találhatók itt, vagy megismerhesse egy-egy síremlék történetét. Érdemes időnként megnézni a sírkert honlapján, hogy az adott hónapban mikor indulnak a séták.
8. Itt látható az egyedülálló kincs, az Apponyi-gyászhintó
Ez a világ második legnagyobb gyászhintója, a felújítása után az Index írt róla részletesen, a hintóról szóló cikket erre a linkre kattintva olvashatják. Valóságos csoda, hogy áll, és ilyen állapotban látható, mivel a háború után eltűnt, évtizedekkel később találtak rá. A halottaskocsik többsége megsemmisült vagy nyomuk veszett… Többször is körbejártam már a hintót, monumentális, lenyűgöző alkotás.
A fotókért köszönet: My Secret Budapest Instagram