50 év alatt új keresztnevek szorították ki a Máriákat, az Erzsébeteket, a Jánosokat és a Lászlókat az anyakönyvi kivonatokon. Évtizedekig a hagyományos utóneveket adták legtöbbször az újszülötteknek, majd a névadási szokások megváltoztak az 1950-es, 60-as években. Melyek voltak a leggyakoribb utónevek 50 évvel ezelőtt? És most melyek a legnépszerűbb női és férfi keresztnevek? Ennek jártam utána.
Nemrég találtam egy listát a leggyakoribb magyar utónevekről. Ezeken az első három helyet a László, az István és a József, illetve a Mária, az Erzsébet és a Katalin foglalja el. Csakhogy a táblázat a teljes lakosságra vetített leggyakoribb utóneveket jeleníti meg, és nem az újszülötteknek választott legdivatosabb neveket.
Ma már egészen más nevek uralják a mezőnyt. Ez a változó névadási szokásoknak és a "divatnevek" folyamatos változásának köszönhető.
A régi magyar utónevekben nagyobb változás a honfoglalás után a kereszténység felvételével történt. Ekkor kezdtek elterjedni a bibliai nevek, vértanúk és apostolok, később pedig a középkorban a szentek nevei: István, András, Péter, Salamon, László, Mária, Erzsébet, Margit...
"A kereszténység megjelenése után azok, akik új nevet kaptak a keresztségben,általában elhagyták régi, pogány nevüket.
A keresztény nevek döntő fölénye a névadásban a XIII. század végére alakult ki, amikor 1279-ben a budai zsinat kimondta, hogy nevet csak pap adhat.
A XI-XIV.században a leggyakoribb nevek a következők voltak: András, Béla, Benedek, Bot,Bulcsú, Cseke, Csoma, Egyed, Éliás, Farkas, Gergely, György, Gyula, Hipolit,István, Izsák, Jákob János, Karácsony, Kicsi, Kozma, László, Lőrinc, Lukács, Mag,Márkus, Márton, Máté, Mátyás, Mihály, Miklós, Nemhű, Orbán, Ős, Pál, Péntek,Salamon, Sámson, Saul, Sebestyén, Simon, Szegény, Szombat, Tamás, Tompa,Vásárd, Vendég, Vid, Unoka, Vasad.
A kor női neveivel Berrár Jolán foglalkozott,és alapos részletességgel gyűjtötte össze a leggyakrabban előforduló női neveket:Erzsébet, Margit, Katalin, Anna, Ilona, Klára, Aglent, Ágnes, Kunigunda, Sebe,Mária, Skolasztika, Jolán, Ágota, Csala, Magdolna, Liliom, Viola, Borbála, Izolda,Rózsa, Gyöngy, Petronella, Dorottya, Mag, Nyest, Cecília, Gertrúd, Lúcia, Adél,Dominika, Húg, Rozina, Benedikta, Szombat, Anasztázia, Szép, Judit."
Forrás: Jurkó Edina: Női neveink az Árpád-korban
A szentekkel, bibliai alakokkal kapcsolatos névadás évszázadokon át meghatározó volt Magyarországon, a 18. század végétől-19. század elejétől kezdett terjedni az a szokás, hogy az irodalmi művek szereplőinek nevéből is válogattak a szülők. Így jelentek meg később a Lillák, Noémik, Tündék és Tímeák. A 19. században a honfoglaláskori utóneveket is újra felfedezték maguknak a magyarok, ennek köszönhető, hogy egyre többen adták gyermeküknek az Ildikó, Enikő, Zoltán vagy Béla nevet.
A listavezetők azért még elég sokáig a szentek nevei voltak, amelyek közül az Erzsébet egészen biztosan az imádott Sisi miatt is maradt olyan népszerű. I. Ferenc József feleségét annyira szerették, hogy számos közterületet neveztek el róla, és halála után országszerte egy sor Sisi-szobor készült.
Abban, hogy alapvetően nem változott a legnépszerűbb 10-15 férfi és női utónév listája, szerepet játszott az is, hogy a legtöbben idősebb családtagokról nevezték el a gyermeküket. A lányok közül sokan az anya, a nagymama, a dédimama vagy valamelyik nagynéni keresztnevét, illetve a keresztanyának felkért nő utónevét kapták. A férfiak az apjuk vagy valamelyik férfi felmenőjük, esetleg a keresztapjuk utónevét viselték. Az ismeretségi körömben például nem egy olyan családot találni, ahol a 20. század során három-négy név dominált, és előfordult, hogy 3-4 generáció tagjai közül - akiknek mindegyike életben volt - 11 Erzsébet, 8 Katalin és 10 Mária volt egyszerre.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A Magyar Keresztnevek Tára szerint 1955 előtt sorrendben a következő női nevek voltak a legnépszerűbbek, amelyeket az újszülötteknek adtak: Mária, Erzsébet, Ilona, Margit, Anna, Katalin, Éva, Julianna, Irén és Magdolna. A férfi utónevek közül az újszülöttek leggyakrabban az István, a József, a László, a János, a Ferenc, a Sándor, a Lajos, az Imre, a György és a Gyula nevet kapták.
1955 és 1964 között a lányoknál sorrendben a Mária, az Erzsébet, az Éva, a Katalin, az Ilona, a Zsuzsanna, az Anna, az Ildikó, a Judit és az Ágnes volt a legnépszerűbb, a fiúknál pedig a következő keresztnevek: László, István, József, János, Sándor, Ferenc, Zoltán, Tibor, Imre, Lajos.
1965 és 1974 között a lányoknál az első tíz már a következő volt: Andrea, Éva, Katalin, Ildikó, Mária, Erika, Zsuzsanna, Erzsébet, Judit, Krisztina. Fiúknál: László, Zoltán, István, Attila, József, Zsolt, János, Sándor, Gábor, Csaba.
1975 és 1984 között lányoknál az Andrea,a Krisztina, a Katalin, a Mónika, a Szilvia, az Anita, a Zsuzsanna, az Éva, a Judit és az Ágnes tarolt; fiúknál a szülők leggyakrabban a Zoltán, a Gábor, a László, az Attila, a Péter, a Tamás, az István, a Zsolt, a József és a János neveket választották - ebben a sorrendben.
Az alábbiakban az 1995 és 1999 közötti, a 2005-ös és a 2015-ös legnépszerűbb utóneveket láthatják a táblázatokban:
"Ide jutottunk: több Nolen születik, mint Lajos" - írta az Index a 2016-os keresztnevekről. "Nagy év ez az igen gyors ütemben feljövő Bennetteknek, most már simán lelépték a Bálintokat, Márkokat vagy Zolikat. A lányoknál hasonlóan pár éve kezdtek szárnyalni a Maják és a Lénák."
Egyre ritkábban fordul elő, hogy a lányok az anyjuk, a fiúk az apjuk keresztnevét kapják. És számomra úgy tűnik, mintha egyszerre több trend is meghatározná a névadási szokásokat. A hívők számára fontosak a bibliai nevek, illetve a katolikusok számára a szentek nevei. Van, aki régi, ősmagyar - vagy annak gondolt - utónevet választ a gyermekeinek. Előfordul, hogy a kedvenc filmek, sorozatok szereplői vagy a sztárok befolyásolják a névadást. És biztosan akad, aki az alapján választ születendő gyermekének nevet, hogy melyek most a legdivatosabbak.
Mire tippelnek? 2019-ben melyek lesznek a legnépszerűbb utónevek, amiket az újszülötteknek adnak?