Londonból Magyarországra érkezésemkor rengeteg újdonsággal szembesültem és számos olyan szokással találkoztam, amit egyáltalán nem ismertem és furcsának tűnt. Az egyik ilyen a sörözéshez kapcsolódik, és a március tizenötödike előtti napokban mindig eszembe jut.
Belém égett a jelenet, amikor először fogtam söröskorsót a kezemben egy budapesti kocsma asztalánál, és koccintani próbáltam a mellettem ülővel. Az egész társaság talpra ugrott egy pillanat alatt, és felháborodottan közölték velem, hogy ilyet magyar ember soha nem tesz, ez egyszerűen inzultus a részemről. Azt hittem, emiatt párbajra kerül majd sor, és szinte láttam magam a porban, holtan feküdni.
Munkácsy Mihály: Pillanatnyi felhevülés
Barátaim hosszas magyarázatba kezdtek a magyar történelemről, a szabadságharcról, az 1849-es eseményekről, az aradi vértanúkról, és Haynau rémuralmáról. Leforrázva éreztem magam, és átkoztam magam a tudatlanságomért. Egy ideig rá sem bírtam nézni a sörre, olyan elevenen élt ennek a blamázsnak az emléke.
Azóta persze tudom, hogy a sörrel való koccintás megtiltása legenda. Sőt, fényképes bizonyítékokat is találtam arra, hogy magyarok vidáman koccintanak sörrel. Figyeljék csak meg az alábbi, Fortepanon megjelent képeken a koccintási szándékot, illetve a negyedik fotón a megvalósult "gaztettet":
A történetnek több változata is létezik
1849-ben, a szabadságharc leverésekor a magyarok megfogadták, hogy 150 évig nem koccintanak sörrel, és ez a fogadalom 1999. október 6-án lejárt.
1849. október 6-án, az aradi vértanúk kivégzését elrendelő Haynau császári fővezér sörrel koccintott a vérengzés örömére - ezért a magyarok soha nem koccintanak sörrel.
Mivel a magyarok elveszették a szabadságharcot, megfogadták, hogy soha többé nem koccintanak sörrel.
A férfi, akitől a magyarok még ma is viszolyognak
"A kor ismerői szerint a legendára nincs írásos bizonyíték, az semmilyen történeti forrásban nem jelenik meg. Hermann Róbert történész szerint a szóbeszéd abból az időszakból származhat, amikor Magyarországon megjelent a tömeges sörfogyasztás. Elképzelhető, hogy a borkereskedők találták ki, hogy hazafias színben tüntessék fel a bor fogyasztását szemben a sör fogyasztásával” – nyilatkozta a történész egy 1999-es, TV2-nek adott interjújában" írja az Urbanlegends. Ráadásul abban az időben nem volt jellemző az osztrákokra, hogy koccintottak volna sörrel.
Egy másik kutató is megerősíti, hogy ez csupán a veszteségre, a bukott szabadságharcra való emlékezés. Gazda István kutató ugyanis azt mondta, hogy októberben már nem volt Magyarországon sok osztrák. Haynau pedig merev katona volt, kizárt dolog, hogy kivégzésen ivott volna. És lássuk be, a magyarok sem mindig következetesek abban, hogy a sörrel nem koccintunk. Az alábbi 1937-es és 1955-ös fotók is ezt bizonyítják.