Imádok enni. Séta közben pedig időnként megéhezem, budapestiek tízezreihez hasonlóan. Ezért örülök annak, hogy az utóbbi években óriási mértékben bővült a város street food kínálata. Ajánlok néhány nagyszerű helyet.
Az összeállítás egyik célja az, hogy bebizonyítsam Önöknek: nem csak a süteményekért vagyok odáig, és nem csak az Olive's étterem étlapját böngészem, hanem időnként kimerészkedem a Radisson Blu Béke Hotel falai közül, hogy végigegyem Budapestet.
Street food
Utcakajának, utcai ételnek is nevezik. Eredetileg a kint, és nem az étteremben készülő fogásokat hívtuk így.
A magyarországi gasztronómiai hagyományoknak megfelelő utcai ételek közé tartozik többek között: a lángos, a kolbász, a sült gesztenye, a főtt kukorica. A magyarok szeretik a péksüteményeket és a különböző szendvicseket is.
A külföldiek által keresett kürtőskalács csak az utóbbi egy-másfél évtizedben lett ennyire népszerű. A hamburger és a pizza a nyolcvanas években indult itthon hódító útjára, a latin-amerikai és délkelet-európai finomságok (gyros, tortilla, falafel) a kilencvenes években terjedtek el.
Ma már nem csak az utcán készülő harapnivalók, hanem a gyorsan, könnyen, akár út közben ehető, egykor valóban utcai gyors ételnek számító fogások tartoznak e kategóriába.
Millenniumi kiállítás: Ős Budavári Kolbászgyár - Würsten Fabrik pavilon. A felvétel 1896-ban készült. - Fortepan / Budapest Főváros Levéltára. Levéltári jelzet: HU.BFL.XV.19.d.1.10.125
Gesztenyeárus a Rákóczi út és a József körút sarkán 1932-ben - Fotó: Fortepan
Várkonyi Zoltán színész-filmrendező lángost eszik a Velencei-tónál, 1972-ben - Fotó: Fortepan.hu/Kotnyek Antal
Budapest Bakering
Idén tavasszal hetek alatt futott fel a guruló pékség. Az ötletgazdák hagyományos BKV villamosra emlékeztető kis kocsikat pakoltak tele egyedülálló, szabadalmi oltalmat élvező péksüteményekkel, ringekkel. A bagelre emlékeztető karikák édes és sós tölteléket kaptak; az egyik nagy kedvenc a márványsajtos, aszalt gyümölcsökkel és dióval, de nem rossz a sonkás-kecskesajtos-fügés, illetve a nemrég megalkotott és tesztelt mákos-meggyes sem. Egy ezresből degeszre tömhetik magukat, a karikák ára ugyanis csak 300 forint.
A Budapest Bakeringet folyamatosan ostromolják a rajongók a Facebook-oldalukon, hogy mikor terjeszkednek már külső kerületekbe is. Most ugyanis még csak a VII. kerületben csíphetik el őket, illetve kérésre házhoz szállítást is vállalnak. Sikerük titka részben az interaktivitás. A Facebook-oldalon valódi beszélgetéseket folytatnak a vásárlóikkal, és folyamatosan kérik a visszajelzéseket a mennyei karikákról.
Fotó: Budapest Bakering
A tavalyi év slágere: KOLBice
A magyarok két nagy kedvencét, a péksüteményt és a kolbászkákat ötvözik bravúros csavarral és egy borzalmas szóviccel - kolbájsz, vagyis kolbász és ice, azaz jég, értik, ugye. Zsömle vagy kifli helyett tölcsér formájú péksüteménybe töltik a grillezett husit. Ezeket a tölcséreket pedig kizárólag a cég számára gyártják! Vásári, piaci ételnek indult, a KOLBice eleinte vándoréletet élt. Fesztiválokon, nagyobb rendezvényeken lehetett kóstolni.
Mára túlléptek ezen a szakaszon, és bár továbbra is járják a fesztiválokat, 2014 óta a Hold utca 13. szám alatt, a Vásárcsarnokban, állandó üzletben fogadják a kolbászra éhes közönséget. Káposztával vagy sajtszósszal is finom, ha még nem próbálták, akkor éppen itt az ideje.
Fotó: KOLBice
Pizza Me a Király utca elején
Budapesten sokan úgy tartják, hogy ezek a legjobb pizzák, amelyekhez hozzá lehet jutni a városban. Vékony, könnyű, ropogós szélű tésztán mennyei feltét sorakozik: a tulajdonos saját bevallása szerint az összes alapanyagot Olaszországból hozatják, hogy rekonstruálják a kinti ízeket.
Nos, én nem tenném le a voksomat véglegesen egyetlen pizzázó mellett sem, ám tény, hogy többször is betértem ide egy-egy szeletért, és eddig még nem kellett csalódnom – bár olyan már előfordult hogy arra a változatra, amelyet kinéztem magamnak, sokat kellett volna várni, így másikat kellett választanom. A kedvencem a gombás és a sonkás változat, szoktam rá kérni pluszban rucolát, mert azt imádom. Sétáljanak el a Király utca 20-hoz és győződjenek róla maguk, hogy megérdemlik a méltatást.
Fotó: Pizza Me
Hamburger Budán? Betevő!
Nehogy azt gondolják, hogy csak a pesti oldalon tajtékoznak a street food divat hullámai. Itt van mindjárt jó példának az I. kerületi, Pauler utcai Betevő. Miről híres ez a hely? Egyrészt arról, hogy bár enni megyek, nem kell Jacket otthon hagynom; szívesen látják a kutyákat és ezt még propagálják is.
A Betevő másik nevezetessége, hogy elképesztően csípős szószt kínálnak az egyébként kiváló alapanyagokból készült hamburgerekhez. Mert a Betevőben ügyelnek a részletetekre. „Próbálunk folyamatosan javulni, többet és jobbat adni, hogy amikor eszetekbe jut a hamburger szó, akkor rögtön ránk gondoljatok. Ehhez az is kell, hogy finom és jó minőségű ételeket kapjatok, ezért a húst az egyik legismertebb budai hentes üzletéből rendeljük, alapanyagként meg olyan dolgokat használunk, mint például a Colman’s mustár. Egy szó, mint 100 imádjuk a burgereket, és szeretettel készítjük el minden egyes nap” írják Facebook-oldalukon.
Fotó: Betevő
Pirog-Da: isteni orosz utcai étel
Ha eddig még nem jártak az újpalotai lakótelep büféjénél, akkor nem tudják, mit veszítettek. Hamisítatlan orosz finomság, az egyik legnagyszerűbb töltött, sült tészta, amit valaha ettem. Pedig csak egy egyszerű kis bódéban készítik, egy áruház közelében. A klasszikus változatot kértem, a káposztásat, és imádtam, még akkor is, ha könnyűnek éppen nem nevezhető fogás. A pirog nem illeszkedik a nouvelle cuisin vonalba, a pirog nem akar másnak látszani, mint ami: egyszerű, őszinte és jó. Hová menjenek? A 15. kerületbe, az Erdőkerülő utca 36. alá.
A pirog
Kelt tésztából, különféle töltelékkel készült, tojással megkent és olajban kisütött orosz étel.
Többnyire sós tésztába tesznek káposztát, gombát, hagymát, burgonyát, vagy ezek keverékét. Édes változatát gyümölcsökkel töltik.
Ez az étel a szláv népek és a finnek konyhájában is ismert, bár az oroszok tették világhírűvé.
Fotó: Pirog-Da
El Rapido
Mexikói gyorsételek a Kazinczy utca 10-ben. Az új vendégek rendszerint rácsodálkoznak a kellemes kiszolgálásra és a nagyszerű választékra. És persze az eklektikus, szinte burjánzó díszítésű belső térre. Ez a hely azoknak való, akik csak egy szendvicset szeretnének bekapni, és szeretik a karakteresnél egy árnyalattal erőteljesebb ízeket, meg a tortilla tekercseket. Az ételek előttünk készülnek, az általunk választott alapanyagokkal.
Fotó: El Rapido
Lángossütő a Flórián téri aluljáróban
Az igazi magyar, vagy magyarnak tartott street food a lángos. Ebben a kategóriában számos rossz tapasztalatot szereztem az évtizedek során: kaptam már állott olajban sült, félig nyers, túlsütött, túl száraz vagy éppen gumi állagú lángost. Nem sok hely emelkedik ki a mezőnyből. Amelyik igen, az viszont magasan a többi fölött helyezkedik el.
Ilyen a Flórián téri lángossütő is. Magyar és külföldi vendégek ajánlgatják egymásnak a töltött lángost, meg a "normál" sonkás, tejfölös, sajtos változatot. A piroghoz hasonlóan a lángos sem egy túl bonyolult, ám számtalan módon ízesíthető és variálható, népszerű étel. Utoljára tavaly ettem itt, természetesen Jack társaságában. Idén sehol nem látok róluk bejegyzéseket vagy cikkeket.
Nyugtassanak meg, hogy még mindig működik a büfé!
Fotó: Lángos