Bár Magyarországon a középkor óta termesztik a levendulát, a levendulamánia éppen csak egy évtizede, hogy megkezdte hódító útját. Június végén mind nagyobb vándorlás indul a szüretelni való levendulaföldek felé, ahol a lila mezők látványa önmagában megnyugtatja a lelket.
Hagyományosan Tihany, Balaton-felvidék és Pannonhalma a legnagyobb levendula termelő helyszínek, ezért ebben az időszakban ide érdemes zarándokolni, ha szeretnénk közelebb kerülni ehhez a különleges növényhez. Tudják, miért jó levendulát szedni, mi mindenre használható a levendula? Nekem hét okom biztosan van rá, és csak örülök, ha mondanak még párat.
Fotó: Michelfeit Zsolt
A levendulaszüretek június 20-tól július közepéig tartanak, de az utcai árusoknak köszönhetően akkor is tudomást szerezhetünk ezekről az eseményekről, ha eddig fogalmunk sem volt a termőföldek hollétéről. Pár éve tűnt fel, hogy ilyentájt, például az Oktogonon áthaladva, lépten-nyomon levendulaillat furakszik az orromba, és arra sarkall, hogy vegyek egy-két csokorral.
1. Szüretelni maga a mennyország
Engedjék meg, hogy eme barokkos túlzással illesem a szüretek hangulatát, amelyek persze (főként a nagyobb gazdaságoknál) egyben megfeszített munkát is jelentenek. Mégis! Levendulaszüreten lenni leginkább azt jelenti, hogy testestül-lelkestül belevetjük magunkat a tisztaságot, nyugalmat és misztikát egyszerre sugárzó mezőkbe. Számos helyen mi magunk is arathatunk, kosárral és ollóval felszerelkezve.2. Levendulaolaj álmatlanságra
Néhány csepp levendulaolaj csodákra képes! Álmatlanságban szenvedőknek különösen javallott néhány cseppet a párnára ejteni. Sokkal jobban fognak aludni. Ezen túl a levendulának fertőtlenítő hatása is van, ezért csupán a jelenléte is tisztaságérzetet kelt maga körül.
3. Kíméletes molyriasztó
4. Szúnyogok, reszkessetek!
Nem triviális az összefüggés, pedig így van: a molyok mellett a szúnyogok sem szeretik. Elég, ha bekenjük magunkat levendulaolajjal, ám ha nincs éppen kéznél, maga a növény levele is kiválóan alkalmas erre a célra.
Egyszerűen csak dörzsöljük be vele a bőrünket, és persze fokozhatjuk a hatást, ha körbebástyázzuk magunkat levendulacsokrokkal. Máris kevesebb vérszívónak lesz kedve ránk telepedni - nem mellesleg az illatunk is sokkal finomabb lesz, mintha különféle szúnyogirtókkal tennénk ugyanezt.
Házilag is gyárthatunk szúnyogriasztó szert: keverjük össze a levendulaolajat egy bázis olajjal (olíva olajjal, még jobb ha szója olajjal), aztán töltsük át egy kis üvegcsébe, amelynek pumpával ellátott végződése van, így komfortosan permetezhetjük a testünkre, hogy utána a kezünkkel dörzsöljük be. Az ideális adagolás: 30ml bázisolajhoz 10 csepp levendula illóolaj.
5. Illatos ágyneműk és ruhák tengerében
6. Szörpjétől kerek a világ
7. Csak a fantázia szab határt
HOL KERÜLHETÜNK A LEVENDULA BŰVKÖRÉBE?
Mint fentebb is említettem, a két legismertebb helyszín: Tihany (ide július 5-ig lehet menni) és Pannonhalma, ahol július 12-ig tartanak a programok. Természetesen vannak még máshol is levendulafarmok, így például: Homokkomáromban, Hőgyészen, Lovasban, Csopakon.
- 2015. június 20-21: Tihanyi Levendula Fesztivál.
- A tihanyi Levendulahetek alatt június 22-26-ig és 2015. június 29-július 3-ig hétköznapokon a Levendula Látogatóházban is programokkal készülnek.
- Ezen túl a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság június 13-tól a készlet erejéig minden nap 10.00 órától 20.00 óráig várja a tihanyi bekötőút mellett fekvő levendula-ültetvényen az érdeklődőket, akik a virágzó levendulamező szemet gyönyörködtető látványa mellett szeretnék a szedés élményét is átélni, és saját kezűleg aratott tihanyi levendulát hazavinni.
- 2015. június 26. - 2015. július 12 között tartják a Pannonhalmi Levendulaheteket. Itt saját részre levendulát aratni nincs lehetőség, viszont nagyon színes a program. Mint írják, „a levendula virágzás időpontjához igazított Levendulahetek nem csak a Főapátság ezeréves gyógyászati hagyományaira alapozott program, de országosan egyedülálló helyszíne révén is egyedi színfolt az ország fesztiváljainak sorában".