UPDATE: A poszt meredekség számítására vonatkozó részei pontosítva lettek, ezen túl a kommentekben javasolt meredek utcák is bekerültek a meredek utcákat összegző PDF-be. Mindezt piros színnel jelöltem.
Amikor belekezdtem Budapest legmeredekebb utcájának a keresésbe, álmomban sem gondoltam volna, hogy ennyire izgalmas utat járok be a feltérképezés közben. Minden a Gül Baba türbéjéhez vezető lejtőn kezdődött, aztán jöttek a számítási komplikációk, majd az a sok-sok meredek utca, amit Önök ajánlottak, és amelyek így egymás versenytársai lettek.
De nézzük az eredményeket!
A legtöbb versenybe került utca az I., a II., és a XII. kerületben található, de szép számmal érkeztek III. kerületi tippek, sőt a XXII. kerület közterületei is képviseltették magukat. Mindösszesen 64 (jelenlegi poszt alatti kommentelők ajánlatával bővítve 73) különböző utca versengett Budapest legmeredekebb utcája címért, ám mivel egyikük - a Moha és az Ibolya utcát összekötő utca, aminek nincs neve - Budapest közigazgatási határán túl van (Budaörsön), a következőkben 63 utcáról lesz szó. Ezekről az utcákról külön albumot készítettem, amit erre a linkre kattintva nézhetnek végig.
Az utcák meredekségét a lejtőszámítás módszerével számoltam ki (erről bővebben EBBEN A POSZTBAN írtam). Az alap koncepcióm az volt, hogy minden utcát teljes hosszábban veszek figyelembe és mérem le a meredekségét, hiszen utcát, és nem utcaszakaszt kerestem. Végül aztán kivételt tettem akkor, amikor (1) erre külön felhívta a figyelmemet az utcát ajánló személy, vagy (2) amikor az utca legmeredekebb szakaszához képest elenyészően kicsi lett volna a teljes utcahosszban mért meredekség. Utóbbi kitétel a nagyon hosszú, egyes szakaszukban pedig rendkívül meredek utcákra jellemzőek (pl. Diósárok utca, Istenhegyi út, Villám utca). Ezek az utcák, és útszakaszok a kerékpárosok figyelmét is felkeltették, akik 2010-ben több ilyen utcát térképeztek fel biciklivel.
DISCLAIMER
Az utcák meredekségi fokának és a meredekség százalékban megadott arányának eredményei nem műszerrel mért adatok, ezért adott esetben eltérhetnek a műszeres mérések eredményétől. A tengerszint feletti magasságot illetően mind a Google Maps, mind a Google Earth hajlamos a tévedésre, ezért az eredmények megközelítő értékeket tükröznek.
A KRESZ alapján is javallott kitáblázni a meredek útszakaszokat, így van, hogy már a 12%-os meredekséget is külön tábla jelöli. Az egy utcán belüli nagyon meredek útszakaszra több példa akadt városszerte: a II. kerületi Táltos utca egy szakasza 35%-os (!), a Tamási Áron utca 21%-os, a Zsibói utca 19%-os, míg az XXII. kerületi Orosvai utca 20%-os meredekségű a táblák szerint.
Ami még fontos: mivel a lépcsők az utca részét képezik, a számításnál ezeket a szakaszokat is mértem.
Budapest legmeredekebb utcái: a Gül Baba, a Zsibói és a Táltos utca
„Vannak helyek, amelyekhez különösen ragaszkodom, egész egyszerűen azért, mert érzek bennük valami pluszt, amit máshol nem találtam meg. Ilyen Gül Baba türbéje, ami akkor lesz igazán izgalmas, ha a Gül Baba utca felől közelítjük meg. Ez Budapest legmeredekebb utcája" - írtam még télvíz idején, de akkor még csupán romantikus megérzéseim vezéreltek, továbbá azoknak a tikassztó sétáknak az emléke, amelyek a Gül Babához kötnek. Magam sem hittem el, hogy mennyire közel jártam a valósághoz, csak amikor végigszámoltam mind a 64 (jelenlegi poszt alatti kommentelők ajánlataival bővítve 73) javasolt utca meredekségét, és végignéztem az eredményeket.
Mert bár igaz, hogy a Táltos utca egy szakaszának elképesztően nagy a meredeksége (35%-os), egyetlen olyan utcát sem találtam eddig, amelyet elejétől a végéig mérve ilyen fokú meredekséggel bír (20%-os). Jelenlegi tudásunk szerint tehát a Gül Baba Budapest legmeredekebb utcája, s ennélfogva erősen ajánlott, hogy egyszer felkaptassunk rajta.
Kedvcsinálóként álljon itt egy kedves olvasóm kommentárja a győztes utcáról: „Hangulatos macskaköves utca, ami brutálisan csúszik télen, ha ráfagy a jég. Élmény akkor arra sétálni. [...] nagyon jó a hangulata, és nagyon szép házak is vannak jobbra-balra, de ezeket nem nagyon tudtam megcsodálni, mert végig arra koncentráltam, hogy seggre ne essek a téli sétám közben."
(Az utcáról és a házairól bővebben ITT is olvashatnak.)
A Zsibói utca hajszállal maradt csak le a dobogóról
Nem sokkal maradt le az első helyről a Zsibói utca, amelynek 19%-os meredekségét tábla is jelzi. Az utca adatait tekintve nagyon hasonló a Gül Babához: a szintkülönbsége (azaz a magassága, a h értéke) 43 méter, és az utca hossza sem sokkal több, mint a nyertesé (231 méter). Az itt lakókat - a türbéhez vezető úthoz hasonlóan - lépcső segíti a felfelé (és lefelé) haladásban.
A Táltos utca legmeredekebb szakaszát nehéz felülmúlni
Sokan voltak, akik tisztában voltak a Táltos utca adottságaival, és emlékezetükben őrizték a táblát is, amely a 35%-os meredekségre hívja fel a figyelmet. Ez a bizonyos, legeslegmeredekebb szakasz a Dutka Ákos utca saroknál keződik, és jegesedés idején szinte lehetetlen feljutni rajta.
Pintér Ferencnek köszönhetően az alábbi képeken Önök is átélhetik gondolatban ennek az utcának a meredekségét. Az utcák lejtését kerékpárral tesztelő fotós egyébként több, bizonyos útszakaszát tekintve a legmeredekebb utcák közé sorolható szakaszt feltérképezett.
Élmény volt Önökkel a legmeredekebb budapesti utcák nyomába eredni! Remélem, hogy ismét sikerült valami nem mindennapi mutatni Budapestből, és ez inspirálja majd Önöket, hogy legközelebb is együtt keressünk valami igazán különlegeset.
Így számoltam ki, melyik lehet a legmeredekebb a javasolt budapesti utcák közül:
1. Lemértem az utca hosszát a Google Mapsen, úgy, hogy a mérés kövesse az utca vonalát. Ez az adat az a, azaz a lejtő alapja, tehát az út vízszintesre vetített vetületi hossza. A Gül Baba utcánál ez: 212 méter.
2. Ellenőriztem az utca kezdő és végpontjánál a tengerszint feletti magasságot. A kettő különbsége a h, vagyis a magasság. Gül Baba utca magassága tengerszint felett 105 méteren kezdődik, míg a legmagasabb pontja 147 méteren van, azaz 42 méter a magasság.
Sajnos a műszeres méréshez képest mind a Google Maps Find Altitude és a pontosabbnak vélt Google Earth mérése is téved.
3. Minden adatunk megvan! A magasság osztva az út vízszintesre vetített vetületi hosszával (ezt mértük a Google térképén) ad egy arányt. Ha ezt az arányszámot megszorzod százzal, megkapojuk százalékban a meredekséget. Behelyettesítjük az adatokat a képletbe: tg α = h / a
A Gül Baba utcánál ez 42 méter / 212 méter = 0,198 x 100 = 19,8. Tehát a Gül Baba utca meredeksége százalékban megadva (és kerekítve) 20%.
5. Megkeressük tangenssel (pontosabban arcus tangenssel), hogy ehhez az arányhoz mekkora szög tartozik, megkapjuk a meredekséget fokban. Nincs más hátra, mint ellenőrizni a tangens táblázatban, hogy a kapott adat hány fokot jelent.
https://www.mozaweb.hu/Lecke-MAT-Sokszinu_matemati ka_10-2_Hegyesszogek_szogf uggvenyei-100700