Bámulatos képeket fedeztem fel pár évvel ezelőtt Budapestről. Teljesen véletlenül, képeslapok közt kotorászva. Azonnal magukkal ragadtak a kirobbanó színek, a bizarr jelenetek, az arcok és az apró, vicces részletek.
Hentes, bulinegyed, fürdő, kínai büfé, forgalmas utca, pályaudvar - profán helyszínek elképesztő kivitelezésben, messziről felismerhető, egyedi stílusban megfestve. Ezek után kíváncsi voltam, ki látja így a várost. Kiderült, hogy egy kenyai születésű férfi, Marcus Goldson örökíti meg így a mindennapokat.
Liverpooli szülei annak idején beleszeretettek Afrikába, azért költöztek oda. Marcus Goldson ott született, ott tanult művészetet, és valószínűleg onnan hozta magával a vibráló, harsogó megjelenítést.
Szülei válásáig, 13 éves koráig élt Kenyában. Édesanyjával Wales-be költözött, majd Londonban élt - ott ismerkedett meg egy vajdasági magyar lánnyal, Ildikóval, a későbbi feleségével. Együtt érkeztek Budapestre 1993-ban.
Ezek a kompozíciók elsőre meghökkentőek, és nem is mindenkinek tetszenek. Annyira erőteljesek a túlzások, a részletek, az érzelmek, hogy van, aki nem bírja befogadni. Számomra pedig pont ezért izgalmasak, no meg a képeket jellemző fanyar humor miatt.
Marcus Goldson a honlapján írja le, hogy amikor külföldiként Budapestre költözött, művészként nyilvánvalóan azok a dolgok keltették fel az érdeklődését, amelyeket itt másnak talált. A budapesti képein nagy figyelmet szentel a részleteknek, mert ezek fontosak történetben.A sok egyformának tűnő helyt ezek a részletek teszik egymástól különbözővé. Fugyeljék csak meg a művész festményein a ruhákat, a környezetet, az utcaképet, a szereplők testtartását, arckifejezését.
Szerinte egy ilyen városban, mint amilyen Budapest, néhány perc alatt többféle jelenet szemtanúja is lehet az ember a viccestől a hátborzongatóig - ugyanazon az egy utcán. Úgy gondolom, Marcus Goldson kompozíciói pontosan ezeket a megfigyeléseket sűritik egyetlen képbe.
Ha Marcus Goldson további munkáira is kíváncsiak, nem csupán a honlapján, hanem a Facebook-oldalán is körülnézhetnek. A műveiből készült képeslapokat pedig art piacokon és vásárokon is megtalálják.