Egyedi, semmihez nem hasonlító íze, elkészítése, különleges, hálószerű vagy csipkés mintája és elegáns külseje miatt rengetegen imádják. Az Esterházy-torta az egész Osztrák-Magyar Monarchia területén elterjedt, de pontos eredete és az eredeti, első recept a múlt homályába vész, és máig titok övezi.
Mivel imádom az édességeket és szívesen járom a budapesti cukrászdákat, ezért elhatároztam, hogy összegyűjtöm a legfontosabb információkat sokak kedvenc édességéről.
A legtöbb legenda szerint az Esterházy család egyik tagjáról kapta a nevét. Az egyik változat úgy tartja, hogy a nagy gourmandhoz, Esterházy Pál Antalhoz, a gróf galánthai Esterházy-család hercegi ágának sarjához köthető az édesség. 1786-ban született, kitűnő nevelést kapott és ismert politikus, diplomata vált belőle. Az első felelős magyar kormányban, 1848-ban elvállalta a mai külügyminiszteri tisztségnek megfelelő posztot – amikor azonban a bécsi udvar és a Batthyány-kormány viszonya megromlott, majd az ellentétek elsimítására tett kísérletek kudarcba fulladtak, Esterházy Pál Antal lemondott és visszavonult a politikától. Ínyenc hírében állt, sokan neki tulajdonítják az Esterházy-rostélyos megalkotását is.
Egy másik változat az 1714-ben született Esterházy Miklós Józsefhez, "a pompakedvelő Esterházyhoz", a fertődi kastély építtetőjéhez kapcsolja a sütemény eredetét. És van, aki úgy véli, hogy az 1711-ben született és Joseph Haydnt alkalmazó Esterházy Pál Antalhoz kötődik a torta születése.
Egy forrás szerint nem is a nemesi családról, hanem az úgynevezett Esterházy- vagy Eszterházy-mintáról kapta a nevét a desszert. Azért, mert egyfajta négyzetrácsos mintát rajzolnak a tetejére.
„Amit magyarul Eszterházy-kockás (vagy Esterházy-kockás) mintának nevezünk, annak az eredeti alapjait a 19. században alkották meg, a hivatalos skót nyilvántartások szerint egészen pontosan 1840-ben, a "dizájner" pedig egy bizonyos Elizabeth Macdougall nevű hölgy lehetett. Ilyen jellegű mintákat a Skóciában letelepedett angol nagybirtokosok számára tervezetek, akik nem rendelkeztek saját családi mintával, minthogy nem tartoztak az ősi skót klánokhoz” - írja a Bespoke magazin.
Arról is megoszlanak a vélemények, hogy ki készítette el először az Esterházy-szeletet (vagy Eszterházy-szeletet). Talán egy bécsi vagy egy pesti cukrász, de van, aki egyenesen azt állítja, hogy Franz Sacher alkotása, ő ugyanis egy időben az Esterházy-család szolgálatában állt.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Ám ami biztos: a süteményben többrétegű, liszt felhasználása nélkül, tojásfehérjével és cukorral készült vékony tortalapok váltogatják egymást a vajkrémmel.
Az összetevők között a dió sincsen kőbe vésve, Burgenlandban például van, ahol mandulával készítik, és Móra Ferencné szakácskönyve is mandulával, nem pedig dióval írja le a receptjét. (A Magyar Cukrász Iparosok Egyesülete is megengedi a mandula használatát a dió helyett a Magyar Élelmiszerkönyvbe javasolt tervezet szerint.)
Magyarországon mindenesetre a diós változat a legelterjedtebb, a legtöbben így ismerjük, és a cukrászdák is rendszerint dióval készítik.
Sokféle ízesítéssel kóstoltam már: van, ahol narancslikőrt, máshol brandyt vagy rumot kevernek a krémbe, hogy egy kicsit izgalmasabbá tegyék. Mindegyik nagyszerű volt. Nálam azok a verziók a nyertesek, ahol nem darálják a diót túlságosan finomra.
Önök mit szeretnek az Esterházy-tortában?