Budapest egyik legtitokzatosabb és legérdekesebb műemlékéről, Gül Baba türbéjéről és az azt körülvevő épületről, illetve kertről órákig tudnék mesélni. Mindig is a város egyik tömegeket vonzó látványossága volt, ám a teljes körűen felújított és könyezetében is megújult emlékhely most új funkciókkal bővült.
Korábbi blogbejegyzésemben már írtam Önöknek arról, hogy az ide vezető Gül Baba utca valószínűleg az egyik legmeredekebb utca Budapesten, és arról is beszámoltam, hogy felújították, a régi kockaköveket kicserélték. A türbe történetét is röviden összefoglaltam már. Most arról számolnék be Önöknek, hogy mi mindenért érdemes ide jönniük.
Egykor a sírhely mellett kolostor is volt, de a törökök kiűzése után területet a jezsuiták kapták meg, akik kápolnává alakították a türbét, majd a jezsuita rend feloszlatása után a területet szőlőtermesztésre használták. A 19. század végén Wagner János műépítész körbeépítette az addig önálló épületként álló sírhelyet, így a türbe ki sem látszott a Wagner-villából. A türbe a belső udvar látványeleme lett. Bár Wagner János tette eléggé vitatható, a sors fintora az, hogy így maradhatott meg az 1944-45-ös ostrom alatt a türbe, komolyabb károsodás nélkül.
A türbe első háború utáni rekonstrukciója 1962-ben történt Pfannl Egon tervei alapján.
Később, 1974-ben bontották le Wagner János egykori villáját a földszintig, hogy abból alakítsák ki a kerengőt.
1994-ben Pintér Tamás tervei alapján zajlott újabb rekonstrukció, de az Építészfórum szerint a kivitelezés és az anyaghasználat minősége miatt az eredmény nem volt tartós, ezért a 2000-es évekre újabb felújításra volt szükség.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Az épületegyüttes rekonstrukciója a Gül Baba utca kövezetének felújtásával- a régi macskakövek cseréjével -, a függőkert kialakításával és az egykori Wagner-villa alagsorában létrehozott belső terek megalkotásával 2018-ra készült el. Az épületegyüttest a Gül Baba Türbéje Örökségvédő Alapítvány gondozza, amelynek célja az, hogy a hely lépjen túl egy szokványos turistalátványosság keretein, és valami pluszt nyújtson a környéken élőknek és azoknak is, akik kíváncsiak a műemlékre.
Az egyik, amit érdemes megnézni Gül Baba sírhelyén kívül, az állandó kiállítás, amelyből megtudhatjuk, hogyan élhetett egy dervis, milyen volt Gül Baba kora. Időszaki kiállításokat is rendeznek, most éppen Herendi porcelánokat mutatnak be. A kávézó már megnyitott, itt valódi török teát kóstolhatnak.
Sokak kedvenc látványossága a csodaszép függőkert, amellyel a tervezője, Andor Anikó megnyerte az Év Tájépítésze Díjat. Bevallom, nekem a kert az egyik kedvencem, és nem csak a rózsák miatt. Néha csak úgy erre sétálok, hogy körbejárjam, üldögéljek egy kicsit, gyönyörködjek a virágokban.
A képek forrása: My Secret Budapest