Lehet vitatkozni a karácsonyi étrend kötelező fogásain; ki a halászlére, ki a pulykára, ki pedig a töltött káposztára esküszik. Abban azonban mindenki egyetért, hogy bejgli nélkül elképzelhetetlen az ünnepi menü.
A bejglit ma már minden magyar magáénak vallja. Az alaptésztát azonban egyesek szerint a zsidó, más források szerint a német, a harmadik szerint az örmény konyha használta először. A ma ismert bejgli tészta valószínűleg a pozsonyi cukrászdákból került az asztalokra, a mákos és diós patkó jóvoltából. Patkó alakú süteményből vált lassan tekerccsé, az eredeti koncepció szerint meghagyva a diós, illetve a mákos tölteléket. (Emlékszem, első ízben milyen gyanakvással szemléltem a tölteléket a tésztaroládokban. A dió ugyan ismerős volt, de mákot a Királyságban nemigen használunk.) Mire véget ért a 19. század, a magyar konyha már integrálta is a tekercseket, vagyis a beigeleket. Hogy mennyire a magyar gasztronómia szerves részeként tekintenek külföldön is a bejglire, azt az alábbi, egyes országokra jellemző karácsonyi édességeket felvonultató infografika is kitűnően szemlélteti:
Itt, Magyarországon sokan esküsznek rá, hogy az ő családjuk készíti a legkitűnőbb bejglit. Generációról generációra szállnak a receptek. Természetesen a házi sütemények varázsát semmi sem múlhatja felül. Ismervén azonban a bejgli készítés sötét titkait, a konyhában töltött hosszú és fárasztó óráktól a gondosan előkészített, ám a sütés alatt mégis összevissza repedezett tésztákig, azt javaslom, aki teheti, inkább cukrászdában vásároljon bejglit.
1. A Nándori cukrászda az egyik hely, ahol biztosan klasszikus darabot kóstolhatok
Ebben a Ráday utcai üzletben különös műgonddal készítik bejgliket: a dióshoz tízfajta diót, kandírozott és darált narancshéjat, valamint mazsolát is felhasználnak, a mákos tölteléket pedig mazsolapéppel és egy csepp szilvalekvárral keverik. A cukrászda specialitása a diós-mákos bejglikoszorú, amely mintegy megkoronázza a szépen terített karácsonyi asztalt. Míg előbbiből egy rúd 40 dkg, addig utóbbi 80 dkg, tekintve, hogy két rúd bejgliből fonják össze. Sütnek gesztenyés, szilvalekváros és kakaós tekercset is azoknak, akik tradicionális desszertre, de különleges ízesítésre vágynak.
ITT találnak bővebb információt.
2. Ha még nem kóstolták a nyers bejglit, akkor itt az alkalom
A Magyarországon évtizedek óta zajló gasztroforradalomnak köszönhetően a nyers étrend is utat tört magának. A mozgalom követői legfeljebb 42 Celsius fokos hőhatásnak teszik ki elkészítés közben az élelmiszereket, hogy ne sérüljenek a bennük található enzimek és csak növényi alapanyagokat használnak. A nyers étkezés magyarországi hívei tradicionális nemzeti ételeinket is megpróbálják nem hagyományos módon előállítani. A Réparetek bejglit is készít Lénárt Gitta és Joan van Rooijen módszerei alapján. Ez az édesség nem tartalmaz mást, csak gyümölcsöket és magvakat, mégis finom. Aki semmilyen állati eredetű élelmiszert nem fogyaszt, annak ezt a karácsonyi tekercset érdemes kipróbálnia.
Ha külön szeretne rendelni karácsonyra több rudat is, előtte mindenképpen egyeztessen az üzlettel.
Fotó: Nyersételek Erikától
3. A Zsolnay Kávéházban különleges bejgliket ehetünk
Először talán különösen hangzik a narancsos, gesztenyés vagy szilvás töltelék, ám aki nem evett belőlük, az nem tudja, mitől fosztja meg magát. Érdemes egy próbát tenni mindegyikkel. Ha valaki a helyszínen, a Zsolnay Kávéházban szeretné megkóstolni a bejgliket, akkor erre is lehetőség van, hiszen egy-egy szelettel is lehet kapni. A klasszikus mákos és diós diabetikus változatban is rendelkezésre áll.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
E remekművek eredeti, levédett receptek alapján készülnek. Ám tévedés lenne azt hinni, hogy csak a bejglik csábítanak falatozásra. Minden nap érdemes benézni, és megpróbálni ellenállni a finomságoknak. Nem fog sikerülni, tapasztalatból tudom.
Bővebb információt IDE KATTINTVA találnak.
4. A tradicionális zsidó konyha kedvelőinek
a Tortaszalont ajánlom. Raj Ráchel eredetileg divattervezőnek készült, emiatt kezdett egyedi tervezésű dizájn tortákkal foglalkozni. Tulajdonképpen nem esett messze az alma a fájától, édesanyja vezette annak idején a Noé Cukrászdát. Raj Ráchel maga tervezi a tortáit és marcipánból, piskótából, főzött krémből állnak össze a díszek és figurák. A tortákon kívül dicséretet érdemel a flódniért és természetesen a kihagyhatatlan diós és mákos bejglikért is.
További információkat ITT kapnak.
A fotó illusztráció - Forrás: Debrei Tamás, Flickr
5. Az Édeni Vegánba is érdemes betérni
Néhány éve fedeztem fel egy sétám alkalmával ezt a cseppet sem hivalkodó, barátságos hangulatú éttermet a Batthyány tér mögött, az Iskola utca sarkán. Hús, tojás és tejtermékek nélkül főznek, egyébként kiválóan, mivel a tulajdonosok fantáziája nem merül ki a rántott zöldségekből és indiai fűszerekkel bőven megszórt rizzsel készülő fogásokban. Máris elkanyarodtam az eredeti mondanivalómtól: az Édeni Vegánban 2015 decemberében speciális bejgli készül mákos és diós változatban: a tésztát nyírfacukorral, a tölteléket pedig datolyával édesítik.
6. Ha már úgyis Budán járok, akkor a Daubner Cukrászdát sem hagynám ki
Marcipános-meggyes, illetve Zserbó tekercset tudomásom szerint az egész városban csupán itt kapok. Utóbbi igazi bejgli különlegesség: a tésztát diós-baracklekváros töltelékkel sütik ki, majd csokoládémasszával vonják be. Apropó: bejgli helyett kérjenek tekercset, itt így hívják ugyanis az elmaradhatatlan karácsonyi desszertet.