Száz év alatt mennyit változott a szilveszter éjszakák hangulata? Hol mulatott, milyen programra vágyott a századforduló polgára? Régi újságokat lapozgattam, tartsanak velem! (Nyitókép: Szilveszter éjszaka a Britannia Hotelben, Fortepan, 1936.)
Boldogok és részegek tömege a pesti utcán
„A régi, békebeli Szilveszter-éjszakák hangulata, mámora hömpölygött végig az egész fővároson. A jókedv és a mámor kicsordult az utcára is, végig ömlött mint a forró Iáva: szomorú, egyhangú pergése után, mintha a nizzai Karnevál színes, jókedvű, pezsgős tömege száguldozott volna Budapest utcáin, mintha a párizsi Micareme ünnepének sziluettjei ugrándoznának"- ezzel a felütéssel indított 1923-ban a Magyar Kurír a szilveszter éjszakáról íródó részletes beszámolójában, merthogy ez is volt, minden évben rendre beszámoltak a szilveszteri hangulatról.
A levelezőlap képes oldalán, a budapesti Ostende kávéház belső részlete látható. Középen az asztalokkal és székekkel berendezett vendégtér, balra az utcára nyíló ablaksor látszik. 1910-ben Grosz Ödön volt a tulajdonosa. Forrás: Manda Archívum
A Rákóczi út sarkán furcsa társaság mulatott: fedőkből és fakanalakból jazz-bandet rögtönöztek. Az Akáczfa utca egyik kis vendéglőjéből jöttek, ahonnét kihurcolták az egész konyhafelszerelést.
(Magyar Kurír, 1923.01.03.)
A leírások szerint a 20-as évek derekán a pesti ucca színesebb és ragyogóbb volt, mint valaha. Színes, világító transzparensek, nyugtalan ugráló reklámbetűk egész reggelig világítottak egész éjjel, karbafont csoportok, mámoros társaságok járkáltak hangosan énekelve - az új év örömére azonban ez engedélyezett volt, nem számított kihágásnak.
Az új esztendő tiszteletére Budapest minden színháza filmszínháza, mulatója és attrakciós helyisége zsúfolva volt.
(Magyar Kurír, 1923.01.03.)
A kávéházak zsúfolásig tömve voltak
A cikk szerint a kávéházakat valósággal megostromolta a mulatni vágyó középosztály. „Ki tegnapelőtt savanyú arccal rendelte meg kapucinerét, Szilveszter éjjel pezsgő mellett koccintott az új esztendőre" - fedi meg az újságíró a társadalmat, akik szerinte kölcsönből vagy ki tudja honnan szerzett pénzből oldották meg a szilveszter éjszakát, hiszen tény, hogy megtelt az összes színház, orfeum és mulató és szálloda, ahol pedig a szilveszteri gálavacsorák ára sosem volt alacsony.
A kávéházi forgalom óriásira nőtt: voltak olyan körúti helyek, amelyek 80—100 üveg pezsgőt adtak el, és voltak kávéházak, amelyek szilveszteri forgalma meghaladta a 100 milliós, sőt 200 milliós összeget. 1921-ben, a New York Kávéházba csak protekczióval lehetett belépőjegyet kapni. A beszámoló szerint egyedül a kétórai záróra bántotta az egybegyűlteket. Éjfélután müvészhangverseny vette kezdetét a kávéházban, és ugyanakkor asztalról-asztalra jártak megbecsült doktorok és híres művésznők, hogy a mentők javára gyűjtsenek adományokat. Itt jegyezném meg, hogy több szilveszter éjszakáról szóló leírásban találtam utalást az adakozásra, amit ezen a napon kampányszerűen végeztek a különböző, főként elit helyeken.
Az éjféli utezán ezer meg ezer ember, a kik közüh nem egy már nehezen jár a lábán. A mókáknak se vége se hossza. A körúti kávéházak: Simplon, Spolarits, Bodó, Baross, Mária Valéria, Emke és Sebet zsúfolva. A Kiszel-étteremben mozogni alig lehet.
Az Újság, 1921.01.01.
Művészek a Fészek Klubban
Budapest egész művész társadalma, így a legszebb és legdivatosabb színésznők jellemzően a Fészek művészklubba vándoroltak a fellépések után, így aztán szép lassan ezen a helyen is hatalmas buli kerekedett. Bár a művészek némileg fáradtan érkeztek meg - többen 7-10 különböző helyen is felléptek -, hamar feloldódtak a hasonszőrűek társaságában. A rekordot Radó Sándor, a népszerű komikus tartotta, aki huszonkét helyen lépett fel az 1923-as éjszaka folyamán.
Fényűzés és elegancia a legnagyobb szállodákban
A pompás szállodák szilveszteri báljai és gálavacsorái megteltek mulatni vágyókkal, így a legszebb látványt a nagyobb pesti szállodák halljai nyújtották: Ritz, Hungária, Dunapalota, Britannia Hotel. Itt vonultak fel a legszebb estélyi ruhák és a legjobban szabott frakkok, szmokingok, jazz-bandra és cigányzenére megkezdték a táncot, azután elkezdődött a konfetti-csata (!): hólabdákkal, színes golyókkal, szerpentinekkel kezdték dobálni egymást, éjféltől. Ettől aztán
már olyan volt a hangulat, hogy sok helyen idegen emberek összetolták az asztalokat, mintha az egész hall egy társaság volna.
(Magyar Kurír, 1923.01.03.)
Royal Szálló Étterem az 1920-as években. Fotó: Manda Archívum.
Royal Szálló alkalmazottainak szilveszteri csoportképe, 1931. A képen az egyik szakács egy újévi kismalacot tart a kezében.
Nem volt ez másként 1921 szilveszter éjszakáján sem, amikor „szenzációs lett a Ritz Szilvesztere, ahol ezúttal az étkező- termen kívül a felső hallban is terítettek. Százhatvan asztalnál ül a legdisztingváltabb társaság, az asztalok gyönyörűen diszitve voltak apró malacokkal és virágokkal.
VÁLOGATJÁK A SZERENCSEMALACOKAT A VÍG BUDAPESTI SZILVESZTERRE, 1928.
Forrás: Filmarchívum
Egy előkelő szállodában történt meg ez a kis eset, amely legjobban jellemzi az emberek mulatnivágyását:Egy hatalmas autóból kiszáll egy igen előkelő úr két dámával, és asztalt kér:— Nincs már kérem — mondta a főpincér.— Ötszázezer koronát adok egy asztalért —mondta az úr kétségbeesve.-— Sajnos, már napokkal ezelőtt lefoglalták!— Hajlandó vagyok egy milliót adni, csak neküldjenek el, már a harmadik helyen járok— Természetesen még egy millióért sem tudtunkadni asztalt, mikor újra megszólal az úr:— Egy milliót adok külön az árvízkárosultaknak. . .Azonnal beállítottak neki egy pót asztalt valahová a zenekar mellé.(Magyar Kurír, 1923.01.03.)
A Britannia Hotel egyik bárrésze. A Britannia Szálló és étterme megtestesítette a korszak követendő példáját; tökéleteset nyújtott mind komfortjában, mind vasárnapi táncos rendezvényeiben.
Ugyanekkora a Hungáriában kétszázhúsz asztalon terítettek. A Gellért-szállóban az étterem és a hall teljesen megtelt, a Britanniában pedig nagy koncertet rendeztek. A legtöbb bor a Royal Szálló Gundel-étteremben fogyott, ahol egyedül erre az éjszakára három külön csapost és tíz borfiút állítottak tartalékba. A Britanniában - ahol feltehetően a cikket jegyző úriember is szilveszterezett - pontban tizenkét órakor eloltották az összes villanyt, és amikor újra világos lett, a zenekar lusst játszott, az emberek felálltak és a himnuszt énekelték.
A Britannia, ma Radisson Blu Béke Hotel egykori különterme.
„A Margitszigeten csárdásversenyt rendeztek, a Bellevue-ben jazz-band és tangózenekar játszott szüntelenül, [...] a Britanniában és az Astoriában a szobákból kellett lehozni székeket, hogy az egyre nagyobb vendégsereget elhelyezhessék" - ez már 1928 szilveszterének leírása, a Nemzeti Újság újévi számából.
Szakácsok csoportképe szilveszterkor, 1900-as évek vége. A képen a személyzet látható az újévi kismalacokkal. Forrás: Manda Archívum.