Budapest számtalan szobrot és épületdíszként szolgáló figurát láthatunk. Segítsenek megtalálni a legszebbeket!
Budapest szobrokban rendkívül gazdag város. Már szakrális alkotásokból és külső épületdíszként szolgáló szobrokból is tengernyit találunk a városban (csak az Országház épületén és belső terében 252 szobor látható). Ha ehhez még hozzászámítjuk a hírességek, allegorikus figurák szobrait, a szökőkutakat díszítő figurákat és a kertekben, udvarokon, temetőkben álló alkotásokat, falifülkékben rejtőzködő szobrokat, valamint a templomok, középületek belső tereiben felállított műveket, évekig vagy akár évtizedekig tartana mindet felkeresni.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Ha pedig utánanézünk néhány szobor történetének, láthatjuk, némelyik milyen izgalmas utat járt be, melyik veszett el az évszázadok, évtizedek során, mennyi szobrot helyeztek át a városban, miből készült másolat és a többi. Egy korábbi blogbejegyzésemben például külön foglalkoztam A nulla kilométerkő kalandos történetével. De azzal is, hogyan született a budavári Szent István szobor a Halászbástyánál, hány alkalommal kellett Stróbl Alajosnak újraterveznie a kompozíciót, és milyen kompromisszumokat kellett megkötnie.
Érdekesek a mára eltűnt, elveszett vagy tönkrement, de újraalkotott szobrok is, például a sió tündér regéje szoborcsoport, amely egykor a Millenniumi kiállításra készült. Vagy Déryné 1935-ben, a Horváth-kertben felállított szobra, amely Budapest ostroma alatt megsemmisült, ám 2010-ben újrafaragták és eredeti helyén leplezték le. Erzsébet királyné János-hegyi mellszobrát pedig 1933-ban lopták el és törték apró darabokra fémtolvajok.
"Pest város első, nem egyházi témájú köztéri szobrai szorosan összekapcsolódtak a magyar színjátszás történetével" - írja Prohászka László Szoborsorsok című 1994-es könyvében. "Ez azonban nem írható a véletlen számlájára. A XIX. század közepén óriási szerepe volt a színészetnek a magyar nyelv és a nemzeti tudat megtartásában, majd az abszolutizmus időszakában az elnyomás elleni küzdelemben.
Elsőként 1858-ban Katona József kapott szobrot. Czélkuti (Züllich) Rudolf alkotását egy jeles műpártoló, Tomori Anasztáz adományából, a Nemzeti Színház épülete előtt állították fel. A mű azonban nagyon gyengére sikerült. közhangulat ellene fordult, többen követelték eltávolítását. Így, amikor Tomori Anasztáz újabb, immár Lendvay Márton egészalakos szobrával ajándékozta meg Pestet, Katona szobra helyébe 1860-ban ezt a művet állították."
Számtalan kedvencem akad Budapesten a Danubius kút alakjaitól a budai Vízjátékon át Erzsébet királyné szomorkásan üldögélő figurájáig, ám most arra vagyok kíváncsi, Önök szerint melyek a legszebb budapesti szobrok.
Követőimet arra kértem Facebook-oldalamon, hogy segítsenek a keresésben. Már kaptam is több tippet. Kedvenceik közé tartozik például:
a Szent Imre szoborcsoport a Móricz Zsigmond körtéren.
Anonymus a Városligetben
a Cantata Profana a Királyhágó téren
Szent Erzsébet szobra a Rózsák terén álló plébánia épülete előtt
Apor Vilmos emlékműve a XII. kerületben (a fotó készítője Ády, és az eredeti kép a Köztérképen található)
a Farkasréti temető Bürök utcai bejáranál látható egyik sírszobor
azok a figurák, "akik komoly munkát végeznek, és akiket szinte senki sem méltat figyelemre. Akik ott állnak, és tartják a kapu feletti erkélyt, az ablakot , és néha olyan magasan, hogy csak az ablakvadászok látják meg őket".
Továbbra is keresem Budapest szobrait! Írják meg hozzászólásban, melyik a kedvenc budapesti szobruk és miért. Köszönöm a segítségüket!